filteri close
Objavljeno: 18.12.2019. Image source: Foto:Pixabay/Free-Photos
300x600

Redovni oftamološki pregledi su jedan od mnogih načina na koji možete poboljšati vid i sprečiti eventualne povrede ili bolesti koje bi mogle naškoditi vidu.

1. Konzumirajte dovoljne količine vitamina i minerala

Vitamini A, C i E, kao i mineral cink, sadrže antioksidante koji mogu da spreče makularnu degeneraciju. To je stanje u kojem se makula - deo oka koji kontroliše centralni vid - pogoršava.

Izvori hrane za ove važne hranljive materije uključuju konzumiranje raznovrsnog i  raznobojnog povrcće i voće, poput:

• šargarepe
• crvene paprike
• brokolija
• spanaća
• jagoda
• slatkog krompira
• citrusa

Hrana bogata omega-3 masnim kiselinama, poput lososa i lanenih semenki, takođe se preporučuje za bolje zdravlje očiju.

2. Ne zaboravite karotenoide

Još nekoliko hranljivih sastojaka je takođe ključ za poboljšanje vida. Među njima su lutein i zeaksantin, koji su karotenoidi koji se nalaze u retini. Takođe ih možete pronaći u lisnatom zelenom povrću, brokoliju, tikvicama i jajima.

Možda imate blefaritis, a da to i ne znate

Lutein i zeaksantin se takođe mogu uzimati kao dodatak ishrani. Ovi karotenoidi pomažu u zaštiti makule poboljšavajući gustinu pigmenta u tom delu oka i apsorbujući ultraljubičastu i plavu svetlost.

3. Ostanite u formi

Da, vežbanje i održavanje zdrave težine mogu pomoći vašim očima, a ne samo vašom struku. Dijabetes tipa 2, koji je češći kod prekomerne težine ili gojaznih, može prouzrokovati oštećenje sitnih krvnih sudova u očima.

Ovo stanje se naziva dijabetička retinopatija. Previše šećera koji cirkuliše u vašem krvotoku oštećuje osetljive zidove vaših arterija. Dijabetička retinopatija uzrokuje da vrlo male arterije u vašoj mrežnjači- stražnjem delu oka osetljivom na svetlost - ispuštaju krv i tekućinu u oko, šteteći vašem vidu.

Redovna provera nivoa šećera u krvi i održavanje kondicije mogu umanjiti vaše izglede za razvoj dijabetesa tipa 2 i njegove brojne komplikacije.

4. Upravljajte hroničnim bolestima

Dijabetes nije jedina bolest koja može uticati na vaš vid. Ostala stanja, poput visokog krvnog pritiska i multiple skleroze, mogu uticati na vaš vid. Ova stanja su povezana sa hroničnom upalom koja može naškoditi vašem zdravlju od glave do pete.

Upala optičkog nerva, na primer, može da prouzrokuje bol, pa čak i potpuni gubitak vida. Iako se bolest poput multiple skleroze ne može sprečiti, možete pokušati da je kontrolišete zdravim navikama i lekovima.

Visoki krvni pritisak se može efikasno lečiti zdravom ishranom, vežbanjem i antihipertenzivnim lekovima.

5. Nosite zaštitne naočare

Bez obzira da li igrate paintball, radite u svojoj garaži ili vršite naučni eksperiment u školi, od vitalnog je značaja da zaštitite oči odgovarajućim naočarima.

Čvrste, zaštitne naočare su neophodne ako postoji opasnost da vam hemikalije, oštri predmeti ili materijali poput drvene strugotine, metalnih krhotina ili čak zalutalog lakta završe u oku.

Mnoge zaštitne naočare izrađene su od vrste polikarbonata koji je oko 10 puta teži od ostalih oblika plastike.

6. To i uključuje sunčane naočare

Sunčane naočare se ne nose samo zbog lepšeg izgleda. Nošenje sunčanih naočara jedan je od najvažnijih koraka koje možete preduzeti kada je u pitanju poboljšanje vida. Potrebne su vam sunčane naočare koje blokiraju od 99 do 100 posto UVA i UVB zračenja od sunčeve svetlosti.

Sunčane naočare pomažu u zaštiti očiju od stanja koja proizilaze iz oštećenja oka. Oni uključuju kataraktu, makularnu degeneraciju i pterigijum - rast tkiva preko belog dela oka. Pterigiumi mogu dovesti do astigmatizma.

Nošenje šešira sa širokim obodom takođe vam može pomoći da zaštitite oči od oštećenja od sunca.

7. Sledite pravilo 20-20-20

Oči vam naporno rade tokom dana i potrebna vam je pauza. Naprezanje može biti posebno intenzivno ako radite za računarom na duge vremenske razmake. Da biste olakšali naprezanje, sledite pravilo 20-20-20.

To znači da bi svakih 20 minuta trebalo da prestanete da zurite u svoj računar i 20 sekundi gledate u nešto udaljeno 20 stopa.

8. Prestanite da konzumirate cigarete

Znate da je pušenje loše za pluća i srce, a da ne spominjemo kosu, kožu, zube i skoro svaki drugi deo tela. To uključuje i vaše oči. Pušenje dramatično povećava rizik od razvoja katarakte i degeneracije makule povezane sa godinama.

Nemojte se igrati! Sekundarno pušenje uništava dečije oči!

Srećom, vaše oči, pluća, srce i drugi delovi tela mogu se početi oporavljati od godina oštećenja izazvanih duvanom. I što duže možete izbeći cigarete, više će vam krvne žile imati koristi i upala će se ublažiti u vašim očima i ostatku vas.

9. Raspitajte se o istoriji bolesti u vašoj porodici

Neka stanja očiju su nasledna, tako da svesnost stanja očiju koje su imali vaši roditelji ili baka i deka može vam pomoći da preduzmete mere predostrožnosti.

Nasledni uslovi uključuju:

glaukom
• degeneracija mrežnjače
• starosna degeneracija makule
• optička atrofija

Razumevanje porodične istorije može vam pomoći da preduzmete mere predostrožnosti.

10. Vodite računa o higijeni ruku i redovno održavajte kontaktna sočiva

Oči su posebno ranjive na klice i infekcije. Čak i stvari koje samo iritiraju vaše oči mogu uticati na vaš vid. Iz tih razloga uvek treba oprati ruke pre nego što dodirnete oči ili rukujete kontaktnim sočivima.

Takođe je izuzetno važno oprati ruke i dezinfikovati kontaktna sočiva prema uputstvima.

Takođe bi trebalo da zamenite kontaktna sočiva prema savetu proizvođača ili lekara. Klice u kontaktnim sočivima mogu dovesti do bakterijskih infekcija očiju.

Zaključak

Možda nećete povezati pranje ruku, jedenje povrća ili gledanje težine kao ključne korake ka boljem vidu, ali svi oni igraju značajnu ulogu.

Zdraviji način života i zaštita očiju od sunca i stranih predmeta ne može zaštititi od svakog stanja očiju. Ali svi oni mogu umanjiti vaše izglede za razvoj problema koji bi mogao da ošteti vaš vid.