filteri close
Objavljeno: 01.12.2020. Image source: Pexels/Daria Shevtsova
300x600

Treba li da brinemo? Odgovor nam daje dijetetičarka

Priprema obroka trebala bi svima da bude prioritet. Nažalost, usled nedostatku vremena, to uglavnom nije slučaj.

Ljudi najčešće vikendom pripremaju hranu za sledeći dan, pa se dogodi da isti obrok jedu i po nekoliko dana zaredom. Koliko je to zaista dobro?

"Ako iznova jedete istu zdravu hranu za doručak, ručak i večeru, radite mnogo bolju stvar od većine ljudi. U proseku trećinu energije dobijamo iz nezdrave hrane, ali ako ponavljanje obroka znači da ćete zaobići brzu hranu, ja sam za to", rekla je dijetetičarka Melisa Mejer.

Mejer ističe još jednu prednost, a to je doslednost. Upravo je ta navika važna za isticanje zdrave navike.

"Vremenom ćete sami radije birati zdrave opcije, a to je mnogo bolje od preskakanja obroka ili naručivanja hrane na kućnu adresu", ističe dijetetičarka.

Prema njenom mišljenju, jedini nedostatak je mogući rizik da ne unosite neke mikro hranjive sastojke potrebne vašem telu.

Na primer, ako je obrok koji ste pripremili siromašan belančevinama, mogli biste da unosite par dana premalo gvožđa i cinka u organizam.

"Ako se inače loše hranite, rutinska ishrana mogla bi da vam bude najbolja opcija. Međutim, po pravilu, preporučila bih da ishranu učinite što je moguće raznolikijom kako biste uneli sve mikro i makro nutrijente, antioksidanse i vlakna i uživali u hrani", zaključuje Mejer.