Koenzim Q10- moćni čuvar mladolikosti
On je sastavni deo naše kože, ali naše telo ga, kako starimo, sve manje i manje proizvodi.
Koenzim Q10 otkrio je 1957. godine američki naučnik Frederik L. Krejn. Međutim, bilo je potebno da prođe još nekoliko godina kako bismo saznali više detalja o ovom čudesnom sastojku. Za to je zaslužan britanski hemičar Piter Denis Mičel, koji je objasnio i kako on deluje u ćelijama, te za to otkriće dobio Nobelovu nagradu za hemiju 1978. godine.
Zašto je konenzim Q10 toliko važan za kožu?
On ima dve glavne funkcije. Pre svega, učestvuje u proizvodnji energije na ćelijskom nivou, koja je neophodna za rast, zaštitu i regeneraciju. Zatim, važan je kado antioksidans, odnosno pomaže organizmu da se izbori sa slobodnim radikalima, te tako smanjuje oštećenja ćelija. s obirom na to da je u osnovi svih metaboličkih procesa u ćelijama, koenzim Q10 je koži konstantno potreban.
Pomaže u održavanju normalne funkcije srca i može smanjiti simptome povezane sa srčanim bolestima. Može čak poboljšati kvalitet sperme kod muškaraca i zdravlje jajnika kod žena.
Međutim, poznato je da njegova koncentracija s godinama opada, posebno usled
izloženosti različitim spoljašnjim faktorima, poput UV zračenja. Ukoliko je količina koenzima Q10 smanjena, koža je podložnija stresu i oštećenjima, što može uzrokovati pojavu finih linija i bora.
Zato je potrebno nadoknaditi količine ovog koenzima, te na taj način obezbediti zaštitu i održavanje prirodnih funkcija kože.
Izvori koenzima Q10
Koenzim Q10 se može naći u hrani kao što su meso (posebno organi kao jetra i srce), riba (posebno losos i tuna), orašasti plodovi, seme i ulja.
Dodaci ishrani
Mnogi ljudi uzimaju CoQ10 kao dodatak ishrani, naročito ako imaju srčane probleme, migrene, ili ako koriste statine, lekove koji mogu smanjiti nivoe CoQ10 u telu.
Uzimanje koenzima Q10 kao dodatka može biti korisno, ali je uvek dobro konsultovati se sa lekarom pre nego što počnete s novim suplementima, posebno ako već uzimate druge lekove ili imate zdravstvene probleme.