
Limfedem: Kako sprečiti njegovu pojavu?
Limfedem, ili limfna opstrukcija, je dugotrajno stanje gde se višak tečnosti sakuplja u tkivima što izaziva oticanje (edem).
Limfni sistem je deo imunološkog sistema i od vitalnog je značaja za imunološku funkciju. Tečnost koja se zove limfa cirkuliše unutar limfnog sistema. Limfedem obično uzrokuje blokada ovog sistema.
Limfedem najčešće pogađa jednu od ruku ili nogu. U nekim slučajevima mogu biti pogođene obe ruke ili obe noge. Neki pacijenti mogu osetiti oticanje glave, genitalija ili grudi.
Limfedem je neizlečiv, ali uz pravilan tretman, može se kontrolisati.
Stručnjaci veruju da je primarni limfedem uzrokovan genetskom mutacijom.
Sekundarni limfedem može biti uzrokovan i drugim stanjima kao što su infekcije i upalne bolesti.
U nekim slučajevima limfedem može dovesti do infekcije kože i limfangitisa.
Zaštita kože može pomoći smanjenju rizika od limfedema.
Lečenje
Limfedem je neizlečiv. Međutim, lečenje može pomoći da se smanji oteklina i bol.
Kompleksna dekongestivna terapija: Ovo započinje fazom intenzivne terapije tokom koje pacijent svakodnevno prima terapiju i trenira. Nakon toga sledi faza održavanja kada se pacijenta podstiče da preuzme sopstvenu negu koristeći tehnike kojima su podučeni.
Četiri komponente kompleksne dekongestivne terapije su:
- Remedijalne vežbe: Ovo su lagane vežbe koje imaju za cilj da podstaknu kretanje limfne tečnosti iz ekstremiteta.
- Nega kože: Dobra nega kože smanjuje rizik od infekcija kože, poput celulitisa.
- Ručna limfna drenaža: Limfedem terapeut koristi posebne tehnike masaže za premeštanje tečnosti u radne limfne čvorove, gde se isušuju. Terapeut limfedema takođe podučava nekoliko tehnika masaže koje se mogu koristiti u fazi održavanja.
- Višeslojni zavoj limfedema: Prekriven mišićima koji okružuju limfne sudove i čvorove kako bi se tečnost kretala kroz limfni sistem.
Cilj je da se zavoji i kombinezoni koriste za potporu mišića i podstaknu ih da odlaze tečnost iz pogođenog dela tela. Pacijentima će se takođe podučiti kako pravilno da nose svoje zavoje i kompresione odeće kako bi višeslojni zavoj limfedema mogao da nastavi tokom perioda održavanja. Raspon čarapa sa kompresijom dostupan je za kupovinu na mreži.
Hirurgija je u istoriji imala razočaravajuće rezultate u poređenju sa nehirurškim terapijama za limfedem. Međutim, nova hirurška tehnika koja koristi liposukciju pokazala se uspešnijom. Uklanja masnoću sa pogođenog režnja, što rezultira manjim oticanjem.
Uzroci
Primarni limfedem može biti uzrokovan mutacijama nekih gena koji su uključeni u razvoj limfnog sistema. Ovi neispravni geni ometaju razvoj limfnog sistema, podrivajući njegovu sposobnost da pravilno odvodi tečnost.
Sekundarni limfedem ima nekoliko mogućih uzroka:
- Operacija raka: Rak se može proširiti po telu preko limfnog sistema. Ponekad hirurzi uklanjaju limfne čvorove da zaustave širenje. Postoji rizik da limfni sistem može biti pogođen, što dovodi do limfedema.
- Zračna terapija: Upotreba radijacije za uništavanje kanceroznog tkiva ponekad može oštetiti zdravo tkivo u blizini, kao što je limfni sistem; ovo može rezultirati limfedemom.
- Infekcije: Teška celulitisna infekcija može oštetiti tkivo oko limfnih čvorova ili žila. Ovo može dovesti do stvaranja ožiljaka, povećavajući rizik od limfedema. Neke infekcije parazitima takođe mogu povećati rizik od limfedema.
- Upalna stanja: Uslovi zbog kojih tkivo bubri (upali se) može trajno oštetiti limfni sistem, kao što su reumatoidni artritis i ekcem.
- Kardiovaskularne bolesti: Ovo su bolesti koje utiču na protok krvi. Neki pacijenti sa kardiovaskularnim bolestima imaju veći rizik od razvoja limfedema, kao što je duboka venska tromboza, venski čir na nozi i varikozne vene.
- Povrede i traume: Ređe, ozbiljne opekotine na koži ili bilo šta što rezultira prekomernim ožiljcima može povećati rizik od razvoja limfedema.
Simptomi
Limfedem utiče na limfni sistem. Ovaj sistem ima tri glavne funkcije:
- Odvodnjavanje viška tkiva: Uravnotežuje tečnost u krvi i tečnost u tkivima. To je poznato kao tečna homeostaza.
- Borba protiv infekcije: Osigurava imunitet pomažući imunološku odbranu tela protiv stranih tela, poput bakterija.
- Apsorbuje masti: Apsorbuje lipidne hranjive sastojke iz creva i transportuje ih u krv.
Poremećaj limfnog sistema dugoročno može ugroziti njegovu sposobnost da pravilno odvodi tečnost. Kao rezultat, višak tečnosti se može sakupljati u delovima tela. Limfedem povećava rizik od infekcije i drugih komplikacija, jer limfociti ne mogu da dosegnu delove tela gde se javlja oteklina.
Vrste
Postoje dve glavne vrste limfedema:
Primarni limfedem - često se naziva kongenitalni limfedem. Limfedem je vidljiv pri rođenju ili ubrzo nakon puberteta. Ova vrsta limfedema je retka i pogađa otprilike 1 na svakih 6.000 ljudi.
Sekundarni limfedem - limfedem nastaje kao rezultat nečeg drugog, poput infekcije, povrede, traume ili raka koji utiče na limfni sistem.
Limfedem može biti nuspojava lečenja raka, poput zračenja ili uklanjanja nekih limfnih čvorova, što može oštetiti limfni sistem. Ova vrsta limfedema je češća.
Simptomi limfedema uključuju:
- oticanje bilo dela ili cele noge ili ruke, uključujući prste ili nožne prste, u rasponu od neznatnih promena veličine udova do jakih oteklina
- poteškoće sa nošenjem nakita ili satova ili uklapanjem u odeću ili obuću
- oticanje u glavi ili vratu
- težak ili čvrst osećaj u rukama ili nogama
- opseg pokreta udova je ograničen
- nelagodnost ili bol u zahvaćenom udu
- osjećaj bockanja u zahvaćenom udu, trnci
- ponavljajuće kožne infekcije
- zadebljanje i stvrdnjavanje kože
- žuljevi ili bradavičasti izrastaji na koži
- jak umor
Testovi i dijagnoza
Lekar će pokušati da isključi druge moguće uzroke oticanja, uključujući krvni ugrušak ili infekciju koja ne uključuje limfne čvorove.
Ako pacijentu preti limfedem, na primjer, ako su nedavno imali operaciju raka ili lečenje limfnih čvorova, doktor može dijagnostifikovati limfedem na osnovu simptoma.
Ako ne postoji očigledan uzrok limfedema, mogu se naručiti neki slikovni testovi. Sledeće tehnike snimanja mogu se koristiti za dubinski pregled limfnog sistema:
- MRI pretraga
- CT skeniranje
- Dopler ultrazvučni pregled
Takođe se može koristiti limfoscintigrafija - u limfni sistem ubrizgava se radioaktivno bojilo. Nuklearni skener pokazuje kretanje boje kroz limfni sistem i identifikuje sve blokade.
Vežbe
Osobe sa limfedemom ohrabruju se da vode zdrav životni stil, uključujući kretanje i redovno vežbanje.
Međutim, u nekim slučajevima će trebati pomoć stručnjaka za sigurno i efikasno vežbanje.
Studija je otkrila da žene koje su izložene riziku od limfedema posle operacije karcinoma dojke neće biti izložene većem riziku od limfedema u ruci ako rade lagane vežbe podizanja. Takva vežba, kažu istraživači, može umanjiti rizik od limfedema.
Vrste vežbi koje mogu biti korisne su one koje:
- povećavanje fleksibilnosti
- vežbe istezanja
- izgradnja snage
Takođe se preporučuje aerobna vežba koja se fokusira na gornji deo tela, pomaže kod gubitka težine i podstiče duboko disanje.
Ako treba nadgledati težinu ili promenu oblika, teksture ili drugu promenu udova. To može biti znak da je trenutni nivo vežbanja previsok.
Stručnjaci veruju da mišići deluju kao pumpa tokom vježbanja, pumpajući limfu do područja gde je to potrebno.
Međutim, još uvek nema dovoljno dokaza koji bi podržali bilo koju određenu vrstu vežbanja za limfedem. Ženama koje su se podvrgle operaciji karcinoma dojke savetuje se da potraže specijalizovanog fizikalnog terapeuta ili drugog zdravstvenog radnika koji će im pomoći da postepeno izgrade vežbanje.
Komplikacije
Ponavljane epizode ili nelečeni limfedem mogu dovesti do drugih komplikacija. Ovi uključuju:
Kožne infekcije: Ponavljane epizode celulitisa su uobičajene sa limfedemom. Celulitis je bakterijska infekcija dubljih slojeva kože i slojeva masnog i mekog tkiva ispod kože.
Limfangitis: Može se razviti upala limfnih sudova, a kada je zarazna, obično je uzrokovana bakterijskom infekcijom streptokokom. Ako se ne leči, može se proširiti na kožu i susedna meka tkiva, uzrokujući celulitis, ili u krvotok, izazivajući bakteremiju.
Psihološki efekti: Limfedem može uticati na izgled, a to može imati i psihološki uticaj, naročito kod onih koji žive sa karcinomom. Limfedem povećava rizik od razvoja depresije.
Prevencija
Pogođeni ud je podložniji infekciji kože jer je smanjena ponuda limfocita (koji se bore protiv infekcije).
Ako pacijent preduzme mere da minimizira rizik od posekotina i masti na koži, njihov rizik od sledećih infekcija može se značajno umanjiti. Sledeće mere mogu pomoći:
- Nakon lečenja, izbegavajte velike aktivnosti sa zahvaćenim udom; odmarajte dok se oporavljate.
- Izbegavajte ležaljke, parne sobe i saune.
- Ne uzimajte veoma tople kupke ili tuševe.
- Ne nosite usku odeću.
- Ne nosite nakit koji dobro prianja.
- Ne idite bosi na otvorenom.
- Potražite promene ili lomove na koži.
- Neka vaša koža bude podatna hidrirajući je svaki dan.
- Proverite da li se obuća pravilno uklapa.
- Da biste sprečili razvoj atletskog stopala, koristite prašak za stopala protiv gljivica.
- Koristite rukavice za baštovanstvo.
- Držite nokte kratkim.
- Kada izlazite napolju u prostor gde ima insekata, koristite sredstvo protiv insekata.
- Kada ste na suncu, koristite blokade sunca visokog faktora.
- Kada imate rez, odmah ga obradite antiseptičkom kremom. I održavajte područje čistim.
- Podignite pogođeni ud iznad nivoa srca, kad god je to moguće.
- Izbegavajte provere krvnog pritiska, krv ili injekcije u zahvaćeni ud.
- Dijeta, telesna težina i gojaznost
Što je pacijent teži, to je veće opterećenje na otečenim delovima. Zdrava ishrana, čiji je cilj idealna telesna težina, može pomoći u ublažavanju znakova i simptoma limfedema.
Izgledi
Za limfedem ne postoji lek, a progresivno je stanje. Izgledi će u određenoj mjeri zavisiti od ozbiljnosti simptoma.
Sledeći zdrav način života, uključujući uravnoteženu prehranu i kretanje ili vežbanje može pomoći u smanjenju nakupljanja tečnosti i stimulisati protok limfe. Sledite savete lekara o najboljoj opciji za vas.