
Zahvaljujući novim zaštitama, znatno manje beba završilo u bolnici zbog opasnog virusa
Ohrabrujuće vesti za roditelje i buduće roditelje
U protekloj sezoni dogodilo se nešto neočekivano – drastično je opao broj beba koje su zbog RSV virusa morale da budu hospitalizovane. RSV (respiratorni sincicijalni virus) godinama unazad je bio jedan od glavnih uzroka teških respiratornih infekcija kod novorođenčadi i male dece, ali su se stvari ovog puta promenile.
Kako pokazuju podaci američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), zahvaljujući novim merama zaštite – vakcini za trudnice i posebnoj terapiji za bebe – u toj zemlji je broj hospitalizovanih novorođenčadi smanjen za više od 50 odsto!
RSV je sezonski virus, sličan gripu, koji najčešće kruži od jeseni do zime. Iako kod starije dece i odraslih obično izaziva blage simptome, za novorođenčad može biti veoma opasan.
U proseku, svake godine u SAD oko 60.000 beba završi u bolnici zbog ovog virusa, a najugroženiji su upravo oni najmlađi – bebe stare od 0 do 2 meseca.
Mali divovi velikog srca: Priča o prevremeno rođenim bebama Srbije
Tokom poslednje sezone uvedene su dve ključne novine. Prva je vakcina koju trudnice mogu da prime u trećem trimestru ako se poklapa sa RSV sezonom. Ona omogućava da se kroz placentu prenesu zaštitna antitela na bebu, pa novorođenče dolazi na svet već sa određenim imunitetom.
Druga novost je injekcija nirsevimaba – terapija koja se daje bebama mlađim od osam meseci, naročito ako nisu zaštićene preko majke. Ova terapija obezbeđuje imunitet tokom prvih meseci kada su najranjivije.
Hipotonija i hipertonija mišića kod beba
Rezultati su više nego ohrabrujući. U analizi koja je obuhvatila više bolnica, broj hospitalizacija među novorođenčadima smanjen je za čak 71 odsto u nekim oblastima. Kada se posmatra šira grupa dece do 7 meseci starosti, pad je bio između 28 i 56 odsto, u zavisnosti od regiona.
Zanimljivo je da je kod starije dece, koja nisu obuhvaćena ovim novim merama, broj hospitalizacija bio čak i veći nego prethodnih godina. To znači da je virus ove godine bio prilično snažan – što dodatno potvrđuje koliko su nove mere zaštite bile delotvorne kod najmlađih.
Za roditelje i buduće roditelje ovo su dobre vesti. Napredak u prevenciji znači manje stresa, manje bolničkih dana i više bezbrižnih prvih meseci života za njihove mališane.