filteri close
Objavljeno: 14.05.2025. Image source: Pixabay
300x600

Savremene terapije donose obećavajuće rezultate, ali i nove izazove u lečenju najtežih oblika bolesti

Put Emili Vajthed bio je gotovo čudesan. Sa samo šest godina ova devojčica se suočila sa leukemijom, a lekari su 2012. primenili eksperimentalnu terapiju koja je potpuno izmenila tok njene bolesti. 

Trinaest godina kasnije, ona je i dalje bez znakova raka.

Terapija koja je spasla Emili, poznata kao CAR-T ćelijska terapija, predstavlja revoluciju u imunološkom lečenju. Ona koristi izmenjene ćelije iz pacijentovog imuniteta koje se pretvaraju u oružje protiv raka. 

Pet godina nakon Emilinog lečenja, američka agencija za lekove odobrila je prve CAR-T lekove, a danas postoji sedam takvih zvanično odobrenih terapija.

Nova nada u lečenju raka: kako masne ćelije mogu da prenesu lek pravo u tumor

Ipak, ovi tretmani nisu savršeni. Povezani su sa toksičnim komplikacijama, a posebno su neefikasni protiv solidnih tumora poput raka dojke ili pankreasa

"Nakon decenije i po, došli smo do tačke gde neki pacijenti reaguju, ali većina ipak ne," objašnjava Džordž Kalin iz Centra za rak MD Anderson.

Naučnici sada razvijaju nove pristupe koji zaobilaze prepreke ranijih terapija. Među njima su radiofarmaceutici koji sadrže radioaktivne supstance, lekovi koji utiču na gene odgovorne za rast tumora i terapeutske vakcine protiv raka.

Jedan od ključnih izazova u lečenju raka oduvek je bio nedostatak preciznog ciljanja. Klasične metode poput hemoterapije i zračenja uništavaju i zdrave ćelije. Zato naučnici razvijaju lekove koji deluju samo na ćelije raka.

Malo lepih vesti za obolele od raka - najsavremeniji skener stigao u Srbiju

Radiofarmaceutici predstavljaju jedan takav pristup. Oni deluju kao "trajekti" koji isporučuju radioaktivne molekule direktno do tumora, ciljajući proteine koji se nalaze samo na površini specifičnih tumora. Već postoje uspešni lekovi poput Pluvicto za rak prostate i Lutathera za neuroendokrine tumore.

Drugi pristup su antitela povezana sa lekovima koja prenose molekule sposobne da unište ćelije raka. FDA je odobrila desetak takvih lekova za različite vrste raka.

Tu su i nove vakcine koje pomažu imunitetu u borbi protiv raka, uključujući mRNK tehnologiju poznatu iz COVID-19 vakcina. Kompanija BioNTech radi na vakcini BNT116 za lečenje raka pluća, a trenutno se traže učesnici za klinička ispitivanja.

Budućnost izgleda obećavajuće, ali novi pristupi donose i nove izazove. Sa radiofarmaceuticima, problem je nabavka dovoljno radioizotopa i obuka stručnjaka. Takođe, postoje kompanije koje pokušavaju da zarade na nedokazanim tehnologijama, pa je važno oslanjati se na naučno potvrđene metode lečenja.

Istraživači sada rade na kombinovanju različitih pristupa. 

"Mislim da će u narednih 5-10 godina kombinacije biti ključne. Znamo da ovi lekovi deluju u sinergiji. Samo treba pronaći pravu kombinaciju koja je efikasna, ali ne previše toksična," kaže Ketrin Dvir.