
Nagla promena vremena može da poveća rizik od moždanog udara
Neurolog upozorava: Obratite pažnju na simptome i hronične tegobe – vreme reagovanja može da spasi život
Ovog vikenda se očekuje još jedna promena vremena, sa padom temperature i kišom. Neurolog Urgentnog centra Predrag Stanarčević govorio je o mogućim posledicama po neurološke pacijente.
Doktor ističe da vremenske promene, bilo dnevne ili sezonske, mogu da povećaju broj slučajeva moždanog udara svih tipova.
- To se posebno vezuje za nagle temperaturne promene, promene atmosferskog pritiska i promene vlažnosti vazduha. Možda bi najbolji savet za pacijente bio da malo obrate pažnju na svoje tegobe, na svoje hronične bolesti, posebno imajući u vidu pacijente koji boluju od povišenog arterijskog pritiska, srčanih aritmija i sličnih stanja, koja sama po se bi povećavaju rizik od moždanog udara, da malo obrate pažnju na svoje zdravlje u narednom periodu - rekao je dr Stanarčević za RTS.
Navodi da ove nedelje nije bilo povećanja broja pacijenata, ali da je nedelju dana ranije zabeležen veći broj onih koji su potražili pomoć.
Šta je hronični stres i kako nam tiho razara organizam
- U suštini, to je bolest koja je stalno prisutna, postoje neke sezonske i dnevne varijacije, ali u suštini, uvek je prisutno oboljenje.
Navodi se da 10 do 15 odsto obolelih od moždanog udara pripada uzrastu između 15 i 45 godina, što znači da se svaki sedmi slučaj javlja kod osobe mlađe od 45 godina.
Kao uzroke navodi genetske faktore, poremećaje zgrušavanja krvi, traume i stil života sa brojnim dodatnim rizicima. To može biti razlog zašto je više mladih među obolelima.
Najmlađi pacijent doktora Stanarčevića ima 19 godina. Najčešći je ishemijski tip moždanog udara, a klinička slika varira.
Govorio je i o simptomima koji ne smeju da se zanemare i važnosti brzog reagovanja kada se oni jave. Napominje da simptomi ponekad mogu da izostanu, što dodatno otežava situaciju.
- Ono na šta uvek treba da se reaguje je naglo nastala slabost polovine tela, poremećaj govora, a postoji i niz simptoma koji mogu biti manje specifični, a to je pojava vrtoglavice ili nestabilnosti pri hodu, posebno kad je povezana sa pojavom duplih slika i poremećajima govora poput zaplitanja jezika.
Promena vremena - promena zdravlja: Opet su pune ambulante po Srbiji
Naglašava da je vreme presudno za uspešno lečenje moždanog udara.
- Imamo dve terapijske procedure koje mogu da naprave veliku razliku ali su vrlo zavisne od vremena. Odnosno, što pacijent ranije dođe, ima veću šansu da se oporavi. Za primenu intraveske trombolize imamo 4,5 sati, ali se podrazumeva da u tih 4,5 sati pacijent dođe, mi uradimo svu neophodnu dijagnostiku i damo lek. Za mehaničku trombektomiju, koja je rezervisana za specifične pacijente, one sa težim moždanim udarom, koji imaju zapušen veliki krvni sud, tu imamo širi terapijski prostor od 24 sata - objašnjava dr Stanarčević i dodaje da moždani udar može da se prevenira, prema nekim podacima, i u 80 posto slučajeva.
- Vodite računa o hroničnim bolestima ukoliko ih imate, i insistirajte na onome što se zove zdrav način života, sa ubacivanjem fizičkih aktivnosti, sa što manje sedenja, sa zdravijom ishranom... I naravno ono što ne smem da zaboravim, to je prestanak pušenja.