Stigao novi lek protiv Alchajmera, ali tu su veliki izazovi
Iako novi tretmani obećavaju usporavanje napredovanja bolesti, stručnjaci upozoravaju na i neizvesnost rezultata i visok trošak lekova
Oprečne vesti stižu ovih dana kada je u pitanju borba protiv Alchajmerove bolesti. Novi lek se pušta u opticaj, ali uz velike doze opreza.
O čemu se radi?
Kisunla je novi lek za Alchajmerovu bolest, koji je odobren u Velikoj Britaniji, ali britanska vlada ne planira da ga pokriva kroz sistem zdravstvenog osiguranja. Iako je nezavisna agencija za procenu lekova zaključila da lek može usporiti napredak bolesti, ocenili su da nije dovoljno isplativ za poreske obveznike.
Ovaj lek, poznat i kao donanemab, funkcioniše tako što uklanja lepljivi protein iz mozga za koji se veruje da uzrokuje Alchajmerovu bolest. Ovo je drugi lek za Alchajmerovu bolest u poslednjih nekoliko meseci koji je dobio slično podeljene reakcije. Ranije ove godine slična sudbina zadesila je i lek Leqembi.
Čitanje - lek za dušu i um
Šta to znači za obolele i njihove bližnje?
Za ljude koji žive sa Alchajmerovom bolešću i njihove porodice, novost da postoji tretman koji može usporiti bolest, čak i u maloj meri, donosi nadu. Alchajmerova bolest ne utiče samo na obolelog, već i na njegovu porodicu, jer postupno gubitak pamćenja i mentalnih funkcija menjaju dinamiku odnosa i svakodnevnog života. Lekovi poput Kisunla nude mogućnost da oboleli zadrže mentalnu funkciju duže, što bi moglo značiti više kvalitetnog vremena provedenog sa porodicom.
Međutim, stručnjaci upozoravaju da lek možda nije dovoljno efikasan da opravda svoju cenu. Kisunla zahteva redovne intravenske infuzije i intenzivno praćenje zbog mogućih ozbiljnih nuspojava, uključujući oticanje mozga i krvarenje. To sve značajno povećava troškove, a trenutno dostupni dokazi nisu dovoljno ubedljivi da bi opravdali ulaganje od strane Nacionalne zdravstvene službe (NHS).
Zašto stručnjaci smatraju da lek nije dobar?
Nacionalni institut za zdravstvenu i kliničku izvrsnost (NICE) je ocenio da je Kisunla preskup i da su potrebni dodatni dokazi kako bi se pokazala njegova prava vrednost. Prema njihovoj proceni, godišnji tretman ovim lekom košta oko 32,000 dolara (28,700 evra), što je preveliko opterećenje za britanski zdravstveni sistem, s obzirom na neizvesnost u vezi s njegovim dugoročnim učinkom.
Lek za mršavljenje novo oružje u borbi protiv Alchajmerove bolesti?
Dodatno, lek nosi rizik od ozbiljnih nuspojava koje zahtevaju intenzivno praćenje, što dodatno povećava troškove. NICE je istakao da podržava razvoj novih tretmana, ali traži više podataka o dugoročnoj efikasnosti Kisunla pre nego što donese konačnu odluku.
Novi lekovi dolaze
Iako je ova odluka razočaravajuća za mnoge, uključujući obolele i njihove porodice, postoje pozitivni znakovi. Trenutno se testira oko 20 lekova za Alchajmerovu bolest, a očekuje se da će u narednim godinama neki od njih biti odobreni. Stručnjaci se nadaju da će, slično kao što su tretmani za rak postali efikasniji, sigurniji i pristupačniji s vremenom, sličan napredak biti postignut i kod lečenja demencije.