filteri close
Objavljeno: 21.04.2023. Image source: Pixabay
300x600

Sjajna vest stiže iz medicine, ovo može mnogo toga da promeni

Mnoge bolesti danas se lako otkrivaju zahvaljujući biomarkerima, međutim Parkinsonova bolest do sada nije bila na toj listi.

Ova bolest značajno utiče na kvalitet života, a njena dijagnostika, posebno u slučaju mlađih ljudi, nije laka, zato je činjenica da su naučnici na putu da pronađu biomarker koji otkriva ključnu patologiju Parkinsonove bolesti u mozgu i ćelijama utoliko važnija.

Novi biomarker poznat je pod nazivom abnormalni alfa-sinuklein i test je amplifikacije semena a-sinukleina, što znači da može da otkrije patologiju u kičmenoj tečnosti kako za one kojima je dijagnostikovana bolest, tako i za pojedince koji su pod visokim rizikom da je razviju, ali još uvek nisu dijagnostikovani ili još uvek ne pokazuju kliničke simptome. Rezultati testiranja su izuzetno zanimljivi s obzirom da je čak 93 posto ispitanika zaista imalo abnormalni alfa-sinklein.

- Nikada ranije nismo mogli da vidimo kod žive osobe da li se ova alfa-sinukleinska biološka promena dešava u njihovom telu - rekao je dr Tod Šerer.

Protein koji se nalazi u nervnom sistemu, alfa-sinuklein - poput amiloida kod Alchajmerove bolesti – može se pogrešno nakupljati i na taj način da dovede do oštećenja neurona što izaziva razvoj Parkinsonove bolesti. Ranije je bilo moguće potvrditi prisustvo grudvica isključivo postmortalnom analizom.

Naučnici su testirali oko 1.123 uzorka kičmene tečnosti, pokazujući da je test bio abnormalan kod manje od pet odsto ljudi bez Parkinsonove bolesti.

- Dirnut sam i oduševljen ovim otkrićem - rekao je suosnivač fondacije Majkl Džej Foks i dodao:

- Veoma sam zahvalan na podršci pacijenata i istraživača koji su u tome sa nama dok nastavljamo da "razbijamo" vrata na putu ka iskorenjivanju Parkinsonove bolesti jednom zauvek. Optimizovani testovi bi takođe otkrili abnormalni sinuklein kroz vađenje krvi ili bris iz nosa, piše CNN.