Poraz društva: Stekli su se uslovi za proglašenje epidemije malih boginja
Brojke su u porastu za ovu zaraznu bolest koja je decenijama bila pod kontrolom
Zdravstvo Srbije suočava se sa ozbiljnim izazovom zbog epidemije malih boginja. Ovaj visokozarazni virus, koji je decenijama bio pod kontrolom zahvaljujući vakcinaciji, sada se ponovo širi zbog sve većeg broja roditelja koji odbijaju da zaštite svoju decu MMR vakcinom. Posledice takvog ponašanja su sada vidljive kroz brojke.
Institut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" objavio je podatke o malim boginjama u Srbiji za prošlu godinu. Prema tim podacima, registrovano je 885 slučajeva, od čega 191 samo u decembru. Tutin, Novi Pazar i Beograd imali su najveći broj obolelih, a u Beogradu je u decembru ponovo proglašena epidemija.
Od ponovnog proglašenja epidemije 19. decembra do danas, u Beogradu je zabeleženo 38 novih slučajeva. Epidemiolog u Gradskom zavodu za javno zdravlje, doktorka Ivana Begović Lazarević, objasnila je razloge za povećanje broja zaraženih.
Novi soj gripa stigao u Srbiju, ima težu kliničku sliku
"Oni uvek nađu prostor ako nema dovoljno osoba koje imaju imunitet, one nađu prostor do osoba koje ne poseduju imunitet i dolazi do infekcije. Prošlu godinu smo započeli, već u februaru, sa prvim potvrđenim slučajevima i tokom zimskih meseci smo imali jedan stabilan, da kažem, ujednačen broj obolelih na mesečnom nivou između 15 i 17. Tokom jula i avgusta nismo imali više od jednog, dva slučaja i stekli su se uslovi da odjavimo epidemiju", rekla je za RTS.
Glavni problem predstavlja nedovoljan obuhvat MMR vakcinom. U 2023. godini vakcinisano je 88 odsto dece u drugoj godini života, dok je u 2024. taj procenat porastao na 89 odsto. Zbog nedovoljnog kolektivnog imuniteta, virus pronalazi put do nevakcinisanih osoba.
U periodu od 2020. do 2023. godine, tokom epidemije kovida 19, nije bilo registrovanih slučajeva malih boginja, osim tri slučaja u 2023. godini. Razlog za to su bile fizičke barijere i ograničeno kretanje stanovništva.
Direktorka Batuta se oglasila o novom virusu u Kini
Struka poručuje da je vakcinacija jedini način za sprečavanje širenja virusa. Male boginje počinju simptomima povišene temperature, sekrecije iz nosa i kašlja, koji traju od dva do četiri dana.
Dijagnoza se može postaviti tek nakon pojave osipa. Virus može izazvati ozbiljne komplikacije, posebno kod dece mlađe od pet godina i starijih osoba, uključujući zapaljenje pluća, srednjeg uha, kao i proliv i povraćanje. Najteža komplikacija je zapaljenje mozga, koje se javlja kod jednog od hiljadu obolelih.