U svetu zaraženo više od četiri miliona ljudi, u Italiji popušta
Teška finansijska situacija drma SAD
Broj zaraženih koronavirusom u svetu premašio je 4.000.000. Do sada je preminulo 277.000 ljudi. Broj umrlih u Ujedinjenom Kraljevstvu porastao je za 346.
Uoči najavljenog ublažavanja restriktivnih mera u nekim delovima Španije, premijer Pedro Sančez upozorava da "virus nije nestao.
U poslednja 24 sata, broj preminulih od koronavirusa u Italiji povećan je za 194. Smrtnost je smanjena pošto su dan ranije umrle 243 osobe. Registrovano je 1.083 novozaraženih, što je takođe manje u odnosu na 1.327, koliko ih je bilo u petak.
Ukupan broj preminulih u Italiji sada iznosi 30.395, a više žrtava koronavirusa imaju samo SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo.
Toplo vreme verovatno neće u većoj meri sprečiti širenje koronavirusa, pokazuju rezultati studije kanadskih istraživača.
Oni su ispitivali širenje virusa krajem marta na mestima sa različitom vlažnošću vazduha, različitim restriktivnim merama, kao i različite geografske širine.
Profesor Univerziteta u Torontu Piter Džun rekao je da je njegov tim utvrdio postojanje male ili nikakve veze između širenja infekcije i temperature ili geografske širine, kao i samo slabe povezanosti sa vlažnošću vazduha.
Broj umrlih od posledica koronavirusa u Ujedinjenom Kraljevstvu porastao je za 346, pa je do sada ukupno preminulo 31.587 osoba. Ujedinjeno Kraljevstvo je evropska država sa najvećim brojem preminulih od novog koronavirusa.
Današnji broj žrtava je značajno niži nego u petak, kada je od posledica koronavirusa preminulo 626 osoba, uključujući šestomesečnu bebu, koja se smatra najmlađom žrtvom u Britaniji.
Mađarske vlasti elektronski nadgledaju da li se osobe koje se nalaze u karantinu kod kuće, pridržavaju pravila.
Do sada je 266 osoba, koje su u kućnom karantinu, pristalo da ih vlasti elektronski nadgledaju, rekao je Robert Kiš, portparol operativnog odbora, koji koordiniše odgovor Mađarske na pandemiju koronavirusa.
Kiš je na konferenciji za novinare objasnio da ljudi, koji su kod kuće u karantinu, mogu da skinu aplikaciju koja omogućava policiji da nadgleda da li poštuju pravila, prenosi MTI.
Dodao je da su vlasti u petak naložile da još 799 građana ode u kućni karantin, čime je njihov ukupan broj porastao na 10.927.
Broj novozaraženih koronavirusom u Rusiji ponovo je veći od 10.000. U protekla 24 sata zabeleženo je još 10.817 slučajeva, pa je ukupan broj zaraženih sada 198.676. Do sada je preminulo 1.827 osoba.
U Španiji je prethodnog dana preminulo 179 osoba, što je manje u odnosu na 229, koliko je umrlo dan ranije. Do sada je nastradalo ukupno 26.478 ljudi. Broj zaraženih se povećao za 721, a Španija je druga na svetu zemlja po broju zaraženih od koronavirusa, ima ih 223.578.
Ispred Španije su samo Sjedinjene Američke Države sa više od 1.300.000 inficiranih. U toj zemlji je preminulo više od 78.000 ljudi. Takođe, Amerika se suočava sa najvećom stopom nezaposlenosti od vremena Velike depresije tridesetih godina prošlog veka.
U Italiji je od početka pandemije obolelo najmanje 217.185 ljudi, 30.201 osoba je preminula, od čega 243 osobe prethodnog dana.
U poslednja 24 sata, u Republici Srpskoj je preminulo šest pacijenata pozitivnih na koronavirus.
Vernici u Crnoj Gori će od ponedeljka 11. maja pod određenim uslovima moći da idu u verske objekte. U verskom objektu moći će da boravi jedna osoba na 10 kvadratnih metara, a izvan objekta maksimalno 20 osoba. Obavezna fizička distanca biće minimum dva metra.
Izvor: RTS, Mondo, Medik, BBC, Blic