ADHD – kako ishrana može pomoći?
Poremećaj pažnje i hiperaktivnost zahvataju 3 do 5 posto školske dece, i često izazivaju brojne dileme kod roditelja i učitelja.
Deca koja imaju ADHD (Attention deficit hyperactivity disorder) lako gube pažnju,imaju potrebu za čestim promenama aktivnosti i proživljavaju povremene „nalete energije” koju ispoljavaju kroz fizičku aktivnost ili izlive besa.
U novije vreme stručnjaci sve više ukazuju na to da je jedan od razloga javljanja ovog problema - nedostatak vitamin B, pojačan unos prerađenih šećera, aditiva i veštačkih boja u hrani.
„Gubimo u borbi za zdravu ishranu dece!”
Zbog toga je za roditelje veoma značajno da znaju koja hrana pože pomoći njihovoj deci, a koja, sa druge strane, može samo dodatno pogoršati problem sa kojima se svakodnevno suočavaju.
Esencijalne masne kiseline
Omega-3 masne kiseline su važne za rast, razvoj i sazrevanje nervnog sistema.
Riblje ulje je bogato omega-3 masnim kiselinama i sadrži dve kiseline EFA i DHA. DHA je kiselina koja često nedostaje deci sa poremećajem u učenju.
Riba, laneno seme i orašasti plodovi su dobar izvor esencijalnih masnih kiselina. Dodatak ishrani u obliku ribljeg ulja takođe se preporučuje kod dece sa ADHD-om.
Vitamin B
Vitamin B značajan je za rad mozga i borbu protiv stresa, te je veoma važan u ishrani dece sa hiperaktivnošću i poremećajem pažnje.
Zbog ovoga se preporučuje pripremanje obroka koji u sebi sadrže cela zrna žitarica, pirinač, mleko, jaja, meso, zeleno lisnato povrće i ostale namirnice bogate vitaminom B.
Proteini
Kako bi svoju dnevnu energiju dovela u ravnotežu, preporučuje se da deca sa ADHD-om u toku dana konzumiraju više manjih porcija bogatih proteinima.
Doručak i ručak bi trebalo da sadrže proteine iz mesa, ribe, jaja, sira i mahunarki.
U nastavku dana, orašasti plodovi se preporučuju za užinu, kao bogat izvor belančevina.
U zavisnosti od uzrasta, deci je potrebno od 24 do 30 grama proteina dnevno, a odraslima 45 do 70 grama. Jedno jaje ili komad sira ili mesa sadrže, u proseku, oko 7 grama proteina.
Kalcijum i magnezijum
Kalcijum je važan za izgradnju kostiju, kao i za pravilan rad mozga i zdravlje nervnog sistema.
Magnezijum umiruje nervni sistem, pomaže u održavanju normalne funkcije mišića i učestvuje u metabolizmu energije i sintezi belančevina.
Ovo su jasni pokazatelji da vašem organizmu nedostaje MAGNEZIJUM
Mleko i mlečni proizvodi su glavni izvor kalcijuma, ali ga ima i u zelenom povrću poput brokolija, kelja, u sardinama i bademu. Zeleno povrće poput spanaća je izvrstan izvor magnezijuma, kao i badem, orasi, banane i cela zrna žitarica.
Cink i gvožđe
Istraživanja su pokazala da deca sa ADHD-om imaju niži nivo cinka u telu u odnosu na decu bez ADHD-a.
Koje su zdravstvene koristi cinka?
Gvožđe, sa druge strane, pomaže u regulisanju neurotransmitera dopamina.
Minerali u tragovima nalaze se u voću, povrću i proizvodima životinjskog porekla, ali mnogi nutricionisti preporučuju i dodatnu suplementaciju u obliku multivitamina bez dodatka šećera.
Kako je ADHD u velikoj meri povezan sa navikama vezanim za ishranu i kako se javlja sve češće, uporedo sa porastom nezdravih obroka u ishrani dece, važno je znati da postoje namirnice koje treba izbegavati, posebno ukoliko imate dete sa ADHD-om.
To su, pre svega – šećeri, aditivi, lose masti, kofein i so.
Fizička aktivnost tokom časova popravlja ocene