Eskapizam: Dobre i loše strane bekstva od svakodnevnice
Umesto da iskaljujete svoje emocije, ponekad je bolje da svoju svest prebacite na nešto drugačije. To je snaga „zdravog eskapizma“.
Jedan važan aspekt emocionalne inteligencije je znati kada se angažovati sa nekom emocijom u odnosu na to kada se odvojiti od emocije. Promenom načina na koji reagujemo na svoja osećanja možemo postići efikasniju samokontrolu i upravljanje emocijama.
Iako je zdravo prihvatiti svoje emocije, razmišljati o njima i osloboditi ih, ponekad je zapravo i zdravo da izbegnete neku emociju ili da se skreneti sebi pažnju od nje tj. da aktivno preusmerite svoju svest ka drugoj vrsti emocionalnog iskustva.
To je zato što emocije mogu dobiti cikličan i samoispunjavajući oblik.
Postoji tačka u kojoj što se više prepuštate tugovanju i besu, to više aktivirate one centre u mozgu koja zapravo pokreću te emocije, što vas čini podložnijim da te emocije nastavite da doživljavate i u budućnosti.
Saznajte da li vam je potreban EMOTIVNI DETOKS!
U psihologiji postoji popularna teorija zvana katarza, koja je u osnovi ideja da samo treba da se izrazite kako biste „oslobodili“ negativne emocije. Međutim, nedavne studije su pokazale da ponekad ovo emocionalno oslobađanje zapravo jača emociju i pogoršava je
U jednoj studiji, pojedinci koji su udarili vreću kao način da iskaljivanja besa zapravo su posle prijavili veći nivo besa od pojedinaca koji su razmišljali o odlasku u teretanu (oblik „ odvlačenje pažnje ”), ili pojedinci koji uopšte nisu ništa uradili. A u drugoj studiji, otkriveno je da „ometanje pažnje“ može biti efikasan način za smanjenje bola. Zanimljivo je da je to razlog zašto je virtuelna stvarnost za upravljanje bolovima postala sve popularniji alat tokom određenih medicinskih postupaka.
Kako socijalna podrška doprinosi mentalnom zdravlju?
Umesto da iskaljujete svoje negativne emocije, ponekad je bolje samo da svoju svest prebacite na nešto sasvim drugo kako biste sebi dozvolili da se „ohladite“ i privremeno zaboravite na svoje nevolje.
Na mnogo načina, ovo je moćna uloga koju zabava igra u našem životu. To je način da pobegnemo od stresa, anksioznosti i negativnosti svakodnevnog života - a ponekad nam je to potrebno da bismo ostali zdravi.
Ove aktivnosti mogu poslužiti skretanju pažnje sa negativnih emocija:
• Igranje video igrica
• Slušanje muzike
• Gledanje filmova
• Druženje sa prijateljima
• Čitanje knjige
• Odlazak na odmor
• Spavanje i sanjarenje
• Slikanje ili crtanje
Ovi oblici ometanja mogu biti korisni u malim dozama. Naš um ima strašnu sposobnost da privremeno napravi odklon od naših stvarnih problema i da nam pruži toliko potreban odmor.
Dakle, posle teške nedelje na poslu, ne osećajte se loše ako želite da popijete piće u baru ili odete u bioskop. Na mnogo načina, ti mali oblici eskapizma pomažu vam da budete emocionalno zdravi i uravnoteženi.
Kada je vreme da potražite pomoć psihoterapeuta?
Kada se osećate potpuno preplavljeno svojim emocijama, ponekad je najbolja strategija jednostavno otići i učiniti nešto drugo. Većina naših emocija je privremena, a ako pričekate, često će splasnuti i izgubiti svoj uticaj.
Ne morate da se bavite svakom malom emocijom. Ponekad ako imate loš dan ili neko kaže nešto što vas nervira, najbolje je samo odgledati dobar akcioni film, pogledati neku stand-up komediju, pročitati knjigu ili slušati dobru muziku .
Ali naravno, previše eskapizma može se pretvoriti u nezdravu zavisnost. Ne možete u potpunosti da izbegnete svoje emocije, ponekad ih treba stvarno angažovati, prihvatiti, učiti od njih i konačno krenuti dalje.
Eskapizam je samo jedna od opcija, i svakako nije dugoročno rešenje problema.