filteri close
Objavljeno: 01.02.2025. Image source: Pexels
300x600

Svaka treća osoba kod nas puši, zakon o zabrani se čeka već 15 godina...

U Srbiji postoji ozbiljan problem sa pušenjem, što pokazuju podaci povodom obeležavanja Nacionalnog dana bez duvana. Zastrašujuća je činjenica da više od trećine stanovništva i dalje puši, a još više zabrinjava što smo jedina zemlja u Evropi bez zakona koji zabranjuje pušenje u zatvorenim javnim prostorima.

Stručnjaci se slažu da je potrebna hitna akcija.

"Uz edukaciju potrebne su zakonske promene, ali i dosledna primena, kontrola i kazne", ukazuje Anđelka Grujičić iz Centra za promociju zdravlja Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograda.

Iako je prošlo petnaest godina od donošenja Zakona o zaštiti stanovništva od duvanskog dima, situacija se nije značajno popravila. Ministarstvo zdravlja obećava novi zakon do kraja godine, ali građani i dalje čekaju konkretne promene.

Imali 35 ili 75 - prestanak pušenja će vam produžiti život

U drugim evropskim zemljama postoji sistemski pristup ovom problemu.

"Druge zemlje to rešavaju tako što imaju čitav paket mera koji je donet na državnom nivo. Sprovodi se sinhronizovano, dugi niz godina, sa podjednakom upornošću, praćenjem rezultata i to vodi ka pozitivnim rezultatima", objašnjava Grujičić za RTS.

Posebno je važno sprečiti mlade da postanu zavisni od duvana. "Edukacija nije dovoljna, iako joj mi kao lekari dajemo veliki značaj i svakodnevno se time bavimo. Kada sve druge okolnosti ne podržavaju edukaciju, teško je samo od nje očekivati rezultate", ističe Grujičić.

Cene cigareta u Srbiji su i dalje znatno niže nego u zapadnoj Evropi. Kampanje protiv pušenja su zamrle - više od 15 godina nije bilo značajnijih akcija. U regionu smo ostali usamljeni po pitanju zabrane pušenja u ugostiteljskim objektima.

Rezultati u SAD su ohrabrujući. Za 50 odsto je smanjen broj pušača, a time i broj obolelih od raka pluća.

"Naravno, znamo da je za devet od 10 slučajeva oboljenja od raka pluća direktno odgovoran duvan", napominje Grujičić.

Pušenje predstavlja i ogroman ekološki problem. Čak 38 odsto otpada na planeti potiče od duvanskih proizvoda. Posebno su opasne elektronske cigarete. Problem nije samo u otpadu, već i u proizvodnji duvana, transportu i zagađivanju zemljišta.

Zatvoreni prostori, otvoreni rizici: Koliko je pušenje u kafićima štetno za nepušače?

Grčka i Turska su postigle značajne rezultate u borbi protiv pušenja, iako su to zemlje u kojima je duvan tradicionalno ceo kulture. Turska je zabranila prikazivanje cigareta u filmovima, serijama i pozorišnim predstavama.

"To bi takođe regulativom moralo da se obezbedi. Sa druge strane, mora da se pokrene neka inicijativa da bi se takva regulativa donela", smatra Grujičić.

Za one koji žele da ostave pušenje, nažalost, nema dovoljno podrške. "Mreža savetovališta je prilično utihnula. Bila je bazirana na ljudima koji su davno počeli da rade na problemu. Kako su se povukli, tako su i savetovališta smanjila svoje kapacitete", objašnjava Grujičić. Ipak, pomoć postoji - zainteresovani se mogu obratiti Institutu za javno zdravlje "Batut".