Srbija jako blizu delimične zabrane kretanja
Informacije stižu, situacija je sve gora
U Srbiji je do 15 časova 8. novembra registrovano još 2.112 slučajeva zaraze korona virusom. Nažalost, preminulo je deset osoba, a broj pacijenata na respiratorima je 106.
Dan ranije, u Srbiji je bilo registrovano 2.677 novih slučajeva zaraze uz devet smrtnih ishoda. Broj pacijenata na respiratorima je značajno povećan, jer ih je u subotu bilo 77, a sada ih je 106.
Testirani su uzorci 8.299 osoba.
OVO su nove mere za borbu protiv epidemije i evo šta znače - detaljno objašnjenje
Proteklih nedelja mnoge zemlje Evrope odlučile su da se zatvore zbog naglog porasta broja novoobolelih od korona virusa i sve lošije epidemiološke situacije.
Sa druge strane, u Srbiji se, takođe, beleži dramatičan porast broja zaraženih, ali za sada se prema svim informacijama koja dolaze od nadležnim ne razmišlja o policijskom času ili karantinu. Ni u Srbiji, pa ni u regionu gde je situacija takođe izrazito nepovoljna.
Među onima koje su se odlučile na oštrije mere i policijski čas su Nemačka, Austrija, Italija, Francuska, Španija, Belgija, Velika Britanija, Grčka, Hrvatska, Belorusija, kao i Monako.
Prehlada, grip ili korona? Kako razlikovati simptome?
Ako posmatramo situaciju u komšiluku, pa i šire, otvoreno je pitanje da li će i naš region ponovo doći u situaciju da se uvede karantin. Baš to je i glavna strepnja za većinu stanovnika Srbije - policijski čas, ali ima i onih koji smatraju da je takva mera "jedini spas" te su i za njeno hitno uvođenje.
Kada je vreme za karantin?
Kada je u maju ukinuto vanredno stanje, takozvani Konov koeficijent iznosio je oko 5 odsto, a taj broj predstavlja procenat broja zaraženih u odnosu na broj testiranih za 24 časa.
NOVO ISTRAŽIVANJE: Evo koji tipovi ličnosti će verovatnije slediti pravila u vezi sa korona virusom
Da bi mogli da kažemo da je situacija sa epidemijom mirna i da zapravo imamo sporadične slučajave zareze, taj procenat treba da iznosi 0,5, dok sve preko 2,5 brine epidemiologe.
Da sada razloga za zabrinutost imamo potvrđuje i to da je ovaj parametar dostigao vrednost od 23,9 odsto, što je ubedljivo najveći iznos od početka epidemije, te jasno pokazuje koliko je situacija lošija nego ranije.
Vakcina će uskoro, ali maske će ostaju još godinama...
Kako poslednjih dana beležimo rekorde kada je reč o broju zaraženih, te se i bolnički kapaciteti popunjavaju, a prema podacima Instituta "Batut" broj hospitalizovanih lica, zaključno sa jučerašnjim danom je 2.307.
Prema poslednjem preseku u Srbiji je trenutno na respiratorima 77 osoba, što je za tri više nego prethodnog dana. Ako se trend rasta nastavi, svakako da razloga za brigu ima.
Zatvaranje gradova, odnosno uvođenje karantina na lokalnom nivou nije lako primenjiva mera, a danas gotovo da nema mesta koje nije žarište.
Beograd je poslednjih nedelja najveće žarište u našoj zemlji, a u prethodnih 24 sata zabeleženo je 40 odsto od ukupnog broja, što je kada se pretvori u brojke 1.084 novih pacijenata.
Evo zašto "susret sa samo nekoliko prijatelja" može postati događaj visokog rizika za širenje korone
Na neslavnom drugom mestu nalazi se Kragujevac gde je za samo jedan dan registrovano čak 230 novih slučajeva, dok je na trećem mestu Novi Sad sa 213.
Sledi Valjevo sa 87 novih slučajeva, dok je u Zrenjaninu registrovano 58, a kakva je situacija u ostalim mestima pročitajte ovde.
Struka je i dalje protiv policijskog časa, ali dr Branislav Tiodorović napomenuo je moguće "selektivno zatvaranje".
"Ne očekujem neke posebno rigorozne mere, jer ne mislim da nam je ikakvo zatvaranje neophodno u pravom smislu te reči. Mi se nalazimo u situaciji da ćemo morati dobro da promišljamo svaki dan i ceo tim koji se ovim bavi i medicinski i ekonomski mora da brine da uspostavi taj balans koji je neophodan između ekonomije i zdravlja, jer bez ekonomije nema ni očuvanja zdravlja", rekao je dr Tiodorović.