filteri close
Objavljeno: 05.11.2024. Image source: Pexels
300x600

Sve što treba da znate o novom soju gripa koji obara rekorde po broju hospitalizacija

Virus podtipa tipa A H3N2 izaziva australijsku varijantu gripa koja je pogodila južnu hemisferu, a najviše Australiju. Ovaj grip je pokazao najveću agresivnost u proteklih deset godina.

Kod australijskog gripa javljaju se sledeći simptomi: povišena temperatura, bol u glavi, upaljeno grlo, drhtavica, bolovi u mišićima i kostima, iscrpljenost, kašalj, sekret iz nosa i smanjen apetit, kako navodi italijanski list Ilmessagero.

Karakteristična je njegova snažna priroda - u Australiji je zabeležen rekordan broj pacijenata u bolnicama i na odeljenjima intenzivne nege.

Virus se u Evropi pojavio u italijanskim regijama Lombardije, Pijemonta i Lacija, kao i u gradu Đenovi i drugim delovima Ligurije.

Vremenski tok australijskog gripa

Znaci bolesti se obično pokažu jedan do dva dana nakon što virus uđe u organizam. Simptomi traju tri do četiri dana i prolaze za pet do sedam dana. Ovo su prosečne vrednosti, jer znaci bolesti mogu ostati i do dve nedelje.

Preporuke za obolele

Kod svake vrste gripa, uključujući i australijski, najvažniji je odmor. Neophodno je piti dovoljno tečnosti da bi se telo zaštitilo od dehidracije.

Neophodno je da obolela osoba smanji ili prekine kontakte s drugim ljudima kako virus ne bi prenela na druge. Ukoliko simptomi ne prestanu nakon sedam dana, potrebno je posetiti lekara.