Biber je zdrav i ukusan, a mnogi ne mogu da zamisle obrok bez njega
Ovaj začin je široko rasprostranjen s pravom, jer ne samo da je ukusan, već je i zdrav
Crni biber s razlogom ima veliku primenu u kulinarstvu i narodnoj medicini. Poznat je kao lek protiv mnogih tegoba i zdravstvenih problema, ali je, ipak, zbog arome toliko često u jelima i zvezda među začinima.
Biber (Piper nigrum) je začin koji se, uz so, najčešće koristi za supe, čorbe, predjela, salate, jela od mesa i povrća, zimnicu. Jedino su poslastice "osigurane" da će se ovaj začin retko koristiti prilikom njihovog spremanja.
Ljutina bibera potiče od piperina, kojeg u zrnu ima između 4,6 i 9,7 odsto, dok je kod belog bibera taj procenat nešto veći. Aroma potiče od rutondona, koji može da se nađe i u drugim začinima: majoranu, origanu, ruzmarinu, bosiljku.
Malo više voća i povrća - mnogo veća šansa za dužim životom!
Postoji nekoliko varijanti bibera: beli, crni, zeleni, crveni. Beli ima nešto blažu aromu od crnog bibera, a smatra se i da je zdraviji. Ostale varijante nisu različite vrste bibera - sve je to isti Piper nigrum - ili oljušten (beli) ili ubran kao potpuno zreo ili, pak, nezreo plod.
Baš kao što je to slučaj sa drugim začinima, i biber ima veliku primenu u kulinarstvu i u tradicionalnoj, narodnoj medicini. Za crni biber se kaže da je delotvoran protiv zatvora, dijareje, uhobolje, gangrene, kile, problema sa srcem i varenjem, ujeda insekata, nesanice, bolova u zglobovima, zubobolje i problema sa jetrom i plućima.
Savremena medicina ovakva tumačenja ne priznaje, ali postoje indicije da biber ima izvesnih lekovitih svojstva, zbog čega se nalazi u nekim preparatima.
Dobar je za lečenje problema sa kostima i vidom: Ovo su različiti načini na koje praziluk pomaže
Piperin, aktivna supstanca iz bibera, podiže nivo apsorpcije selena, vitamina Be, beta karotena, kao i drugih važnih nutrijenata. Piperin podstiče termogenezu lipida, ubrzava energetski metabolizam u telu i pojačava proizvodnju serotonina i endorfina u mozgu.
Zbog iritirajućeg dejstva na creva, ne bi trebalo da ga koriste oni koji su imali operacije na organima za varenje i osobe sa čirom.
Biber potiče iz jugoistočne i južne Azije, tačnije iz južne Indije, a koristi se u tamošnjim kuhinjama već četiri milenijuma.
Kefir: "magično mleko" koje čuva organizam i produžava život
Najpoznatiji je začin na svetu i u ukupnoj svetskoj trgovini začinima na njega otpada 20 odsto. Najveći svetski proizvođač je Vijetnam, sa 34 odsto ukupne proizvodnje, a slede Indija, Brazil, Indonezija, Malezija, Šri Lanka, Kina i Tajland.