filteri close
Objavljeno: 12.10.2022. Image source: Foto: Pexels/Anna Shvets
300x600

Trudnoća je nesumnjivo nezaboravno vreme koje vam pomaže da se pripremite za ulogu majke. Međutim, tokom tog perioda, majka se suočava sa višestrukim izazovima fizičkog i mentalnog zdravlja. 

Različite hormonske promene često utiču na normalno funkcionisanje tela, ponekad i tokom svih 9 meseci. Dok je većina komplikacija u trudnoći uobičajena, neke bi mogle postati opasno po život. Na majci je da prati svoje stanje i da redovno konsultuje svoje lekare kako bi sprečila svako ozbiljno stanje u korenu i potražila odgovarajuću prenatalnu negu u pravo vreme.

Na primer, uporna hipertenzija tokom trudnoće može povećati rizik od preeklampsije, ugrožavajući život majke i bebe. Slično tome, kontinuirano krvarenje u kasnim mesecima trudnoće je takođe alarmantan znak, koji ukazuje na moguću infekciju grlića materice ili prevremeni porođaj. Trudnice mogu imati i problema sa varenjem kao što su refluks kiseline, mučnina, zatvor, povraćanje ili dijareja. Dijareja u trudnoći obično traje nekoliko dana. Često se javlja nakon konzumiranja nečega što izaziva stomačne tegobe ili infekcije. Dijareja tokom trudnoće može biti iscrpljujuća, ali na sreću, može se olakšati upotrebom nekih kućnih lekova.

Najbolji kućni lekovi za lečenje dijareje u trudnoći

Hidriranost je posebno važna ako imate dijareju tokom trudnoće. Ovo stanje uzrokuje gubitak tečnosti i može dovesti do gubitka energije. Pijenje puno vode može vam pomoći da nadoknadite izgubljene tečnosti, elektrolite, minerale i vitamine. Da biste rehidrirali, najbolje je izbegavati slatka pića poput gaziranih pića. Umesto toga, držite se vode. 

Trudnice, opasnost! Obavezno pročitajte sastojke na sredstvima za čišćenje!

Dok imate dijareju, važno je da jedete laganu hranu kao što su bujon i supe najmanje 24 sata. Ovo pomaže probavnom sistemu da se prilagodi hrani nakon bolesti. Kasnije se pobrinite da jedete dovoljno voća, povrća, nemasnog mesa, orašastih plodova i semena da biste povratili energiju nakon dijareje. Možda ćete želeti da jedete lagane obroke češće tokom dana, umesto teških obroka.

Ako uzimate antibiotike za infekciju, možete dobiti dijareju. U tom slučaju, konsultujte se sa lekarom da li treba da dodate probiotika u svoju ishranu. Mogu se uzimati putem hrane bogate probioticima kao što je jogurt ili u obliku suplemenata. Ako dijareja ne prestane za nekoliko dana, konsultujte lekara kako bi on mogao da prepiše potrebnu terapiju.