Kako pravilno birati konzerviranu hranu
Preispitivanje mita o nedovoljnoj hranljivosti
Konzervirana hrana je često na lošem glasu zbog prevelike količine soli, šećera ili zbog toga što se smatra nutricionistički neadekvatnom.
Neki proizvodi zaslužuju ovu reputaciju: konzervirano voće u gustim sirupima (obično mešavina visokofruktoznog kukuruznog sirupa i šećera), konzervirani goveđi narezak i konzervirana kuvana pasta su samo neki od njih.
Mnoge konzervirane supe sadrže polovinu dnevne potrebe za natrijumom (ili čak više) u samo jednoj šolji. (Odrasli dnevno treba da unesu između 1.200 i 1.500 mg natrijuma.)
Ipak, nije sve tako crno kad je u pitanju konzervirana hrana. Postoji mnogo opcija s malo ili bez dodatog šećera i soli.
Štaviše, konzervirano voće i povrće uglavnom pruža slične količine vitamina i minerala kao i njihovi smrznuti ili sveži ekvivalenti.
Prednosti konzervirane hrane
Voće i povrće za konzerviranje se bere u trenutku najveće zrelosti, a zatim brzo pakuje i zagreva, čime se zadržavaju nutrijenti.
Proces konzerviranja može čak i povećati sadržaj određenih antioksidanasa. Međutim, konzervirano voće i povrće imaće manje vitamina C i B vitamina u poređenju sa svežim; toplotna obrada dovodi do smanjenja nekih vitamina.
Hrana koja vam može pomoći kod alergije na polen
Osim nutricionističke vrednosti, konzervirana hrana ima i druge prednosti. Jeftinija je od svežih ekvivalenata, zgodna je za upotrebu i ima dug rok trajanja, obično najmanje dve godine.
Uvek imam ovih šest hranljivih konzerviranih namirnica. Razmislite o dodavanju istih u vašu ostavu za zdrave obroke.
Konzervirani pire od bundeve
Ovaj konzervirani zimski plod je izuzetan izvor antioksidansa beta-karotena, sa 8,5 mg na pola šolje. Preporučuje se da odrasli unesu od 8 do 15 mg dnevno.
Konzervirani paradajz
Nezaobilazna namirnica u ostavi, konzervirani paradajz je izvrstan izvor vitamina C, kalijuma i likopena, antioksidansa za koji se smatra da pomaže u zaštiti od raka prostate, srčanih bolesti i gubitka kostiju.
Konzervirani ananas
Ovo sočno, slatko voće pruža vlakna, folat i kalijIako konzervirani ananas sadrži manje vitamina C u poređenju sa svežim, i dalje je dobar izvor ovog vitamina, obezbeđujući 40 mg po šolji.
Doktorka sa Harvarda tvrdi: Čoveku je potrebno meso u ishrani
Dodajte konzervirani ananas u grčki jogurt ili sir za grilovanje (volim ga posutog sa tostiranim neslatkim kokosovim listićima) ili ga pomešajte u voćni smoothie. Takođe, možete dodati konzervirani ananas u jela sa povrćem ili na picu.
Birajte voće konzervirano u vodi ili sopstvenom soku. Postoje opcije bez dodatog šećera, koje su zaslađene stevijom ili veštačkim zaslađivačem sukralozom.
Konzervirana hrana može biti odličan dodatak zdravoj ishrani, pod uslovom da pažljivo birate proizvode s malo ili bez dodatog šećera i soli. Osim što su hranljive, ove namirnice su praktične za korišćenje i mogu vam pomoći da brzo pripremite raznovrsne i zdrave obroke.