filteri close
Objavljeno: 01.11.2024. Image source: Pixabay/kyasarin
300x600

Suočavanje s kolektivnim tragedijama, poput prirodnih katastrofa, nasilja ili gubitka velikog broja života, može biti duboko uznemirujuće. Takve situacije često izazivaju osećaj nemoći, tuge i anksioznosti.

Priznajte svoje emocije

Prirodno je osećati tugu, ljutnju, šok ili zbunjenost kada se dogodi tragedija. Ne potiskujte te emocije i dajte sebi prostora da ih osetite. Ponekad nas društvo podstiče da budemo "jaki" ili da zadržimo svoje emocije, ali one su deo prirodnog procesa prilagođavanja.

Razgovarajte s drugima

Razgovor sa porodicom, prijateljima ili kolegama može biti utešan. Deljenje svojih osećanja sa drugima može vam pomoći da se ne osećate izolovano u svojoj patnji. Ukoliko osećate da je potrebno, obratite se i profesionalcima za podršku – psiholozima, savetnicima ili kriznim linijama.

Ograničite izloženost vestima

Ponavljano izlaganje traumatičnim vestima može dodatno povećati stres i anksioznost. Pratite proverene izvore informacija, ali razmislite o tome da ograničite vreme provedeno na društvenim mrežama i vestima kako biste zaštitili svoje mentalno zdravlje.

Uključite se u aktivnosti koje vam pomažu da se smirite

Aktivnosti kao što su meditacija, joga, duboko disanje ili šetnje mogu vam pomoći da se centrirate i smirite. Kreativni izrazi poput pisanja, crtanja ili muzike takođe mogu pružiti način da kanališete svoje emocije.

Zauzdajte anksioznost: Kako pronaći mir u haotičnom svetu

Pomažite koliko možete

Pomažući onima koji su direktno pogođeni, možete osetiti osećaj kontrole i smisla. To može biti kroz volontiranje, donacije ili čak samo pružanje podrške zajednici na simboličan način.

Pronađite smisao i nadu

Teško je naći smisao u tragedijama, ali ljudi često otkrivaju duboke uvide u vreme krize. To može uključivati vrednovanje trenutaka sa voljenima, promišljanje o sopstvenim vrednostima ili jačanje vere u ljude.

Obratite se stručnjaku za mentalno zdravlje

Ako osećate da se teško nosite s tragedijom, razgovor sa psihologom ili terapeutom može pružiti potrebnu podršku i alate za prevazilaženje trauma.

Kako prevazići anksioznost bez lekova?