filteri close
Objavljeno: 06.12.2024. Image source: Pexels
300x600

Nova naučna studija je konačno potvrdila da je soja potpuno bezbedna za žene u menopauzi i da ne utiče na razvoj karcinoma.

 

Mnoge žene izbegavaju soju zbog straha od njenog "estrogenskog" dejstva. One se posebno plaše da bi konzumiranje soje moglo da poveća rizik od raka dojke ili pogorša tok ove bolesti.

Ovaj strah potiče od činjenice da soja sadrži izoflavone. To su biljni estrogeni koji mogu da se vežu za estrogenske receptore u telu. Budući da su visoki nivoi estrogena povezani sa većim rizikom od raka dojke i materice, postojala je zabrinutost da bi i izoflavoni iz soje mogli imati isto dejstvo.

Nova kanadska meta-analiza je dokazala suprotno: izoflavoni iz soje ne oponašaju efekte estrogena koji su povezani sa ženskim karcinomima kod žena u menopauzi. Ovo dodatno potvrđuje da je soja bezbedna za ishranu.

Razlika između soje i estrogena

Ljudski estrogen može da utiče na razvoj raka dojke tako što podstiče deobu ćelija u tkivu dojke. To povećava rizik od mutacija DNK koje mogu da izazovu rak.

One ruše mitove: Zašto sve više žena u menopauzi bira tegove umesto lekova?

Visoki nivoi estrogena takođe mogu da podstaknu prekomerni rast unutrašnjeg sloja materice. Taj sloj se zove endometrijum. Ovakav rast može da dovede do razvoja kancerogenih ćelija.

Izoflavoni iz soje su strukturno drugačiji od ljudskog estrogena i ne pretvaraju se u estrogen nakon što se unesu u organizam.

Iako se izoflavoni mogu vezati za estrogenske receptore, oni su selektivni prema tkivu i ne vezuju se za sve receptore podjednako. Istraživanja pokazuju da izoflavoni iz soje imaju korisno estrogensko dejstvo na srce i kosti, ali anti-estrogensko dejstvo na tkivo dojke.

Mnoge žene brinu o gojenju tokom menopauze, ali tu postoje mnoge neistine

Najnovija istraživanja

Nova meta-analiza je objavljena 27. novembra u časopisu "Advances in Nutrition". Ona je objedinila podatke iz ranijih studija i procenila uticaj izoflavona iz soje na četiri markera koji su povezani sa ženskim karcinomima koji zavise od estrogena. Ti markeri su:

- debljina endometrijuma

- indeks sazrevanja vagine (mera estrogenog statusa u vaginalnoj sredini)

- nivo estrogena u krvi

- nivo folikul-stimulišućeg hormona (koji raste kada je estrogen visok)

Istraživači sa Univerziteta u Torontu su analizirali 40 kontrolisanih studija koje su objavljene između 1995. i 2024. godine. U studijama je učestvovalo ukupno 3.285 zdravih žena u menopauzi. Učesnice su uzimale ili izoflavone iz hrane i suplemenata, ili kontrolnu supstancu bez izoflavona.

Danas za ručak - PLJESKAVICE OD SOJE

Zaključak je jasan: izoflavoni iz soje nisu uticali ni na jedan od četiri markera povezana sa estrogenom kod žena u menopauzi.

Nutritivna vrednost soje

Soja je bogata hranljivim materijama, a posebno proteinima. Ona sadrži sve esencijalne aminokiseline koje telo ne može samo da proizvede.

Cela zrna soje su takođe dobar izvor:

- vlakana

- omega-3 masnih kiselina

- holina koji je važan za mozak

- vitamina i minerala (folata, gvožđa, magnezijuma, kalcijuma i kalijuma)

Kako uključiti soju u ishranu:

1. Edamame (zelena soja):

- možete je jesti kuvanu kao užinu

- možete je dodati u čorbe, salate i jela od žitarica

2. Tofu:

- čvrsti tofu je odličan za prženje i jela sa povrćem

- meki tofu možete da spremite sa začinima kao što su kurkuma i kim

3. Tempeh:

- ovaj fermentisani proizvod od soje možete da marinirate i pečete

- možete ga dodati u čorbe i druga jela

4. Sojino mleko:

- sadrži 8-9 grama proteina po porciji, slično kravljem mleku

- birajte nezeašećene verzije koje su obogaćene kalcijumom