Šta zapravo znači uravnotežen obrok?
Mislimo da znamo šta znači "uravnotežena ishrana", ali mnogi greše u vezi s tim
Većina ljudi pod pojmom zdrave ishrane obično podrazumeva obroke koji sadrže raznovrsne namirnice u umerenim količinama, uz izbegavanje previše masne i prerađene hrane. Često se misli da je dovoljno uključiti voće, povrće, proteine i integralne žitarice, kao i povremeno se poslužiti "slabijim" opcijama, kako bi obrok bio uravnotežen i zadovoljavao osnovne nutritivne potrebe organizma.
Da li je to uravnotežena ishrana?
"Nisam veliki fan tog izraza", kaže doktor Metju Lendri, profesor populacionog zdravlja i prevencije bolesti na Univerzitetu Kalifornije. Smatra da taj termin može ljudima dati zastarelu ili previše pojednostavljenu sliku zdrave ishrane.
Neki njegovi pacijenti misle da "balansirana ishrana" podrazumeva balansiranje između "dobrih" i "loših" namirnica, što ga zabrinjava. "Ne bismo rekli nekom da može popušiti par cigareta, samo ako odradi 60 minuta vežbanja tokom dana", objašnjava Lendri.
5 znakova da vašem telu nedostaju ključni hranljivi sastojci
"Slično tome, ne bi trebalo da govorimo da je u redu unositi hranu bez nutritivnih vrednosti, sve dok na tanjiru imate malo povrća."
Balansirana ishrana je više od prostog sabiranja brojeva, dodaje doktorka Šilpa Bupatiradžu, profesorka medicine na Harvardu.
"Ako vam kažem da unosite određeni broj miligrama nekog nutrijenta, verovatno biste se zapitali šta to zapravo znači".
Puter VS Margarin - šta je zdravije, šta je kaloričnije?
Pristup zdravoj ishrani ne mora biti komplikovan. Evo njihovih saveta:
1. Zamislite tanjir – Fokusirajte se na namirnice bogate nutrijentima, predlaže Lendri. Pitanje koje treba postaviti sebi jeste: "Da li ovo sadrži puno vitamina i minerala?" Tanjir treba da sadrži žitarice, najbolje one integralne, zatim protein, idealno biljnog porekla, što čini dobru osnovu za balansiranu ishranu.
2. Ne oslanjajte se na brza rešenja – Nema prečica kada je reč o zdravoj ishrani, kaže Bupatiradžu. Zdrava ishrana zahteva više od jednog nutrijenta ili brze dijete, jer je naš organizam složen sistem koji zahteva raznovrsne izvore hranljivih materija.
3. Neka bude pristupačno – Pronaći sveže voće i povrće može biti izazovno ako su budžet ili ponuda ograničeni. Kupovina na rasprodajama, korišćenje zamrznutog i konzervisanog voća i povrća može biti podjednako korisna kao i sveža varijanta.
4. Neka bude uzbudljivo – Ne postoji jedinstven način za uravnoteženu ishranu. Na primer, Lendri voli da jede ribu uz kinou, pečeno povrće i salatu od spanaća i avokada, što čini jednostavan i uravnotežen obrok. Bupatiradžu priprema indijsku hranu sa mnogo mahunarki i uljem sezama, dok je u mediteranskoj ishrani popularno maslinovo ulje. Važno je izabrati omiljene namirnice i uključiti ih u obroke.
5. Razmišljajte izvan tanjira – Balansirana ishrana ne odnosi se samo na to šta jedete, već i na to kako pristupate obrocima. Lendri ohrabruje ljude da jedu u društvu i uživaju u hrani, a Bupatiradžu preporučuje zajedničku pripremu obroka kao način povezivanja s porodicom.
Šta su prazne kalorije-kako ih prepoznati i izbeći?
Put do balansirane ishrane znači jednostavnost, uživanje i uključivanje porodice. Kako Bupatiradžu kaže, "zdrava ishrana treba da bude laka".