filteri close
Objavljeno: 24.07.2021. Image source: Foto: Pixabay/xusenru
300x600

Ne morate biti klinički depresivni da biste rekli da ste  uznemireni. 

Stres, promene raspoloženja, akutna anksioznost, napadi panike i još mnogo toga, sve su to znakovi da možda ne funkcionišete kako treba. Dakle, postaje sve važnije prepoznati katalizatore kako bi se problem rešio. Evo kako:

Uspravite se

Dobro držanje tela pokazuje da se osećate sigurnije. Prema studiji iz 2017. godine, uspravno sedenje može smanjiti simptome depresije. Studija je povezala dobro držanje tela sa pozitivnim stavom i obnovljenom energijom.  

Sredite nered oko sebe

Ako je vaš životni prostor pretrpan, vaše mentalno zdravlje može biti ugroženo. Nered može prouzrokovati produženi stres. A ovaj stres može dovesti do nezdravih tehnika izbegavanja i odugovlačenja poput prejedanja, gledanja televizije ili prekomernog spavanja.

Pronađite svoje ritam

Ako zagrizete više nego što možete podneti i ako vas bombarduju prekomernim radom, to može naštetiti vašem mentalnom zdravlju. Nauka kaže da to može dovesti do sagorevanja, anksioznosti, pa čak i depresije. Dakle, polako; ne žurite.

Naučite da kažete “ne”

Širom sveta se veruje da je reći ‘ne’ i odbiti nekoga nepristojno. To nas tera da preuzmemo gotovo svaki zadatak koji nam se predoči, zbog čega naš raspored postaje pretesan. To nas može ostaviti ogorčene i besne, bez vremena za brigu o sebi. Stručnjaci kažu da umesto da odmah pristanete da obavite određeni zadatak, možete neko vreme da zahtevate da izmerite njegove prednosti i nedostatke. Takođe, stavite sebe iznad svega ostalog.

Ne potiskujte probleme

Kada potisnete svoje misli, posebno one negativne, ne činite uslugu vašem mozgu. Potiskivanje vaših misli ne dovodi do toga da one magično nestanu. Mogu se vratiti tokom drugih trenutaka kada to ne želimo.