filteri close
Objavljeno: 28.08.2021. Image source: Foto:Unsplash/Kyle Gregory Devaras
300x600

Uz ove savete psihologa, učenje će vam biti mnogo lakše i trebaće vam manje vremena da savladate gradivo.

Učite kraće, ali često!
U naletima koncentracije najefikasnije se može učiti, tako da je ostatk vremena proveden uz knjigu ponekad samo gubljenje vremena. Zbog toga je mnogo bolje učiti u kratim periodima, koje treba ponoviti više puta s pauzama između njih. S obzirom na to da mozgu treba pauza da bi obavio sintezu proeteina i usvojio informacije, savet je da se malo odmorite između intervala u kojima vam je koncentracija visoka.

Preslišajte se istog dana
Da bi ono što ste naučili u toku dana duđe ostalo zapamćeno, trebalo bi da se preslišate. Kada ptovrdite određenjo znanje, osećate se bolje i imate veću motivaciju da nastavite. Ostaviti ponavljanje naučenog gradiva za naredni dan nije dobor, jer ćete tada u memoriji uspeti da zadržite samo mali deo onoga što se učili prethodnih dana.

KADA SE NAJBOLJE UČI?
Prema nekim istraživanjima, najbolje vreme za učenje je između 14 i 18h. Tada najefikasnije uče oni kojima dan počinje u sedam ujutru i koji imaju redovne obroke u toku dana. Naravno, u zavisnosti od toga kada ustajete i kada ležete, kakve su vam životne navike i kako vam izgleda svakodnevnica, vaše najbolje vreme za učenje može biti drugačije. Zato uvedite sebi raspored obaveza u koje spada i učenje i onda ga poštujte.

Kako preskakanje doručka utiče na učenje i pamćenje