filteri close
Objavljeno: 31.08.2022. Image source: Foto: Pexels/MART PRODUCTION
300x600

Međurebrani (interkostalni) mišići povezuju rebra i pomažu proces disanja. 

Interkostalno naprezanje mišića može nastati usled brojnih faktora u rasponu od prekomerne upotrebe ili direktne povrede do oslabljenih mišića. Neki uobičajeni načini za povredu interkostalnih mišića uključuju kašljanje, ponavljajuće pokrete podizanja ili uvijanja, direktne traume od pada ili kontaktnog sporta. 

Prostor između rebara može biti osetljiv na dodir i možete osećati oštar bol - međurebarni mišići mogu čak i da se grče. Pored toga, gornji deo leđa može da vas boli kao rezultat ukočenih mišića. Bol se može povećati kašljanjem ili kada duboko udišete. Posebno, bol se može pogoršati nakon određenih ponavljajućih vežbi ili pokreta kao što je plivanje. 

Dok neke interkostalne povrede mogu zaceliti u roku od nedelju dana, neke povrede mogu potrajati dva meseca ili duže. Povreda može biti veoma bolna i uticati na san i svakodnevne aktivnosti, pa je važno pronaći načine da se što lakše oporavite i izlečite.

Kako smanjiti bol tokom spavanja i svakodnevnih aktivnosti

Kao i kod većine povreda, mirovanje je važno tokom prvih nekoliko dana. Izbegavajte bilo kakve pokrete koji se ponavljaju - ili fizičke aktivnosti - koji otežavaju povređene mišiće). Pored toga, tokom prvih nekoliko dana od povrede, nanošenje leda može pružiti olakšanje, dok se tople obloge mogu koristiti nakon 48 sati. Lekovi mogu pomoći u ublažavanju upale ili bolova. 

Evo šta vaše telo pokušava da vam kaže ako se probudite sa bolom u grudima

Važno da posetite svog doktora - oni mogu preporučiti određene vežbe disanja ili vas uputiti fizioterapeutu da vam pomogne u procesu. Lečenje interkostalne povrede može biti otežano jer previše neaktivnosti može oslabiti mišiće i dovesti do daljeg oštećenja, dok prevelika aktivnost neće dozvoliti mišićima da pravilno zarastaju.

Spavanje je još jedan kritičan aspekt procesa zarastanja, a interkostalne povrede mogu otežati spavanje, pa čak i učiniti ga bolnim. Prilagođavanje položaja spavanja može poboljšati vaš san u ovom slučaju. Odaberite najudobniji položaj za vas pomoću jastuka. Oni će sprečiti da se noću prevrnete, što može biti bolno i razbiti vam san. Ako spavate na leđima, pokušajte staviti jastuk ispod svake ruke kako se ne biste okrenuli na bok.