Objavljeno: 29.05.2024.
Koje vrste psihoterapije postoje, kako odabrati pravac koji vam odgovara?
Psihoterapija obuhvata različite pristupe i tehnike koje se koriste za lečenje mentalnih i emocionalnih problema. Evo glavnih vrsta psihoterapije i njihovih specifičnosti:
1. Psihoanalitička (i psihodinamička) terapija
- Osnivač: Sigmund Freud
- Specifičnosti: Fokusira se na nesvesne misli i osećanja, kao i na prošla iskustva, posebno detinjstvo, koja utiču na sadašnje ponašanje. Korišćene tehnike uključuju slobodne asocijacije, tumačenje snova i transfer.
2. Kognitivno-bihevioralna terapija (KBT)
- Osnivač: Aaron Beck
- Specifičnosti: Fokusira se na identifikaciju i promenu negativnih misaonih obrazaca i ponašanja. Kombinuje kognitivne (misaone) i bihevioralne (ponašajne) tehnike kako bi se rešavali problemi kao što su anksioznost, depresija i fobije.
3. Sistemska i porodična terapija
- Osnivači: Murray Bowen, Virginia Satir
- Specifičnosti: Fokusira se na interakcije unutar porodice i kako te interakcije utiču na pojedinca. Cilj je poboljšati komunikaciju i rešavanje problema unutar porodične dinamike.
4. Terapija prihvatanja i posvećenosti (ACT)
- Osnivač: Steven C. Hayes
- Specifičnosti: Fokusira se na prihvatanje onoga što je van kontrole, i posvećivanje akcijama koje obogaćuju život. Korišćene tehnike uključuju mindfulness i kognitivnu defuziju.
5.Terapija igranja (Play Therapy)
- Osnivač: Virginia Axline
- Specifičnosti: Koristi se prvenstveno za decu. Kroz igru, deca mogu izraziti svoje osećaje i rešavati emocionalne probleme na način koji im je prirodan i razumljiv.
Svaka od ovih terapija ima svoje specifične metode i tehnike, kao i različite pristupe u radu sa klijentima. Pravi izbor terapije zavisi od pojedinca, njegovih specifičnih problema i potreba.