filteri close
Objavljeno: 23.05.2022. Image source: Foto: Pexel/Dana Tentis
300x600

Cink je neophodan za ekspresiju gena, funkciju imuniteta, zarastanje rana, sintezu proteina i DNK, enzimske reakcije i drugi rast i razvoj.

Pošto naše telo ne stvara i ne skladišti cink, moramo da ga unosimo hranom i suplementima. Srećom, nalazi se u mnogim biljnim i životinjskim namirnicama. 

Namirnice koje sadrže najviše cinka su školjke, riba, živinsko meso, mahunarke, orašasti plodovi, semenke, mlečni proizvodi i jaja. Najlakše se apsorbuje iz životinjskih proizvoda, jer biljni proizvodi sadrže jedinjenje koje ometa apsorpciju.

Interakcije sa lekovima na koje treba obratiti pažnju dok uzimate cink

Iako je cink važan nutrijent, postoje neki lekovi koji mogu imati negativnu interakciju sa njim. 

Hinolonski i tetraciklinski antibiotici imaju umerene interakcije sa cinkom, što znači da cink može da utiče na to koliko dobro telo apsorbuje lek. Ovi antibiotici možda neće delovati tako dobro kada se uzimaju sa suplementima cinka - preporučuje se da ih uzimate najmanje dva sata pre ili četiri do šest sati posle cinka. 

Koje su zdravstvene koristi cinka?

Suplementi cinka mogu imati umerenu interakciju sa penicilaminom, koji je lek koji se koristi za lečenje Vilsonove bolesti i cistinurije. Cink može učiniti ovaj lek manje efikasnim.

Cefaleksin, lek koji se koristi za lečenje infekcija, i ritonavir, lek koji se koristi za HIV infekciju, takođe mogu postati manje efikasni kada se uzimaju sa suplementima cinka.