filteri close
Objavljeno: 23.07.2022. Image source: Foto: Pexels/Vidal Balielo Jr.
300x600

Apendektomija je operacije kojom se uklanja slepo crevo.

Postupak se obično izvodi kada je slepo crevo inficirano. Upala slepog creva je izraz kojim se opisuje stanje kada se slepo crevo inficira i otekne. Ako se apendicitis ne leči, slepo crevo može da pukne za samo 48 sati i rezultira životno opasnom prognozom. Iz tog razloga, od vitalnog je značaja da se apendicitis odmah leči.

Slepo crevo je mali organ u obliku prsta koji se nalazi unutar prvog dela debelog creva. Osim ako ne razvijete apendicitis, možda nikada nećete ni primetiti svoje slepo crevo. Upala slepog creva može početi kao bol u donjem delu stomaka - posebno na desnoj strani - koji može biti blag, oštar, jak ili pulsirajući. Kada odete kod lekara ili u hitnu pomoć, verovatno ćete biti poslati na radiologiju na ultrazvuk ili CT skeniranje kako biste utvrdili stanje slepog creva. Ako se otkrije upala slepog creva, možda ćete biti zakazani za hitnu operaciju slepog creva.

Kada se podvrgnete uklanjanju slepog creva, možda ćete se zapitati o procesu oporavka ili o tome koliko će vam biti potrebna pomoć porodice ili prijatelja u postupku oporavka. Iako je iskustvo svake osobe sa uklanjanjem slepog creva jedinstveno i vaš lekar će vam dati informacije o sledećim koracima, evo šta generalno možete očekivati.

Povratak kući posle operacije

Nakon uklanjanja slepog creva, verovatno ćete ostati u bolnici 24 do 48 sati nakon operacije, iako će vaš lekar možda tražiti da ostanete duže. Postoje dve vrste apendektomija: otvorena apendektomija, koja zahteva veći otvoreni rez u donjem desnom delu stomaka, i laparoskopska apendektomija, koja uključuje jedan ili više malih rezova. Vreme koje provedete u bolnici zavisiće od vrste apendektomije kojoj se podvrgnete, a laparoskopska apendektomija se ponekad može obaviti ambulantno. Tokom operacije će se koristiti anestezija, tako da možete osetiti pospanost ili mučninu nakon buđenja nakon operacije.

Ove simptome ne ingorišite jer ukazuju na upalu SLEPOG CREVA!

Kada dođete kući, poželećete da sledite uputstva svog lekara za održavanje čistoće rane. Verovatno ćete imati šavove koje drže mesto reza zajedno kako bi moglo da zaraste. Sve lepljive trake koje imate na mestu reza treba da budu suve i možete očekivati da će početi da otpadaju nakon nekoliko dana. Vaši trbušni mišići i stomak će verovatno biti bolni nekoliko dana nakon uklanjanja slepog creva, a bol se može povećati kada stojite duže vreme. Nakon laparoskopske apendektomije, može postojati bol u ramenu oko jedan dan. Želećete da isplanirate vreme zastoja i olako se opustite tokom jedne do četiri nedelje nakon uklanjanja slepog creva.

Proces oporavka

Tokom perioda oporavka, lekar vam može dati recept za lekove protiv bolova ili će vam možda biti savetovano da uzimate lekove bez recepta kao što je ibuprofen. Dok vaš rez zaceljuje, trebalo bi da izbegavate vruće kupke, iako ćete moći da koristite obloge da biste smanjili bol oko mesta reza. Želećete da nosite široku odeću tako da vaša odeća ne iritira rez. Svi šavovi će biti uklonjene tokom narednog pregleda kod vašeg lekara jednu do dve nedelje nakon uklanjanja slepog creva.

Poželećete da pijete mnogo tečnosti nakon uklanjanja slepog creva i verovatno neće biti ograničenja u hrani. Međutim, treba da se držite blage hrane ako vam je stomak uznemiren nakon operacije. Dobra je ideja da konzumirate vlakna nakon uklanjanja slepog creva kako biste izbegli zatvor.

Važno je da se brinete o sebi dok lečite. Odmarajte se dosta. Većina ljudi može da nastavi normalnu aktivnost u roku od dve do četiri nedelje, ali treba da odvojite vreme da obezbedite da vaše telo ima dovoljno vremena da se oporavi. Nemojte se plašiti da zatražite pomoć od članova porodice ili prijatelja kako se ne biste opterećivali i uvek se konsultujte sa svojim lekarom ako ste zabrinuti u vezi sa procesom oporavka.