filteri close
Objavljeno: 08.11.2024. Image source: Pixabay/difotolife
300x600

Da, iako su biljni proizvodi kao aloe vera, đumbir, ulje origana, kokosovo ulje i ženšen generalno poznati po svojim zdravstvenim prednostima, mogu izazvati i negativne efekte.

Evo nekoliko primera mogućih nuspojava:

  1. Aloe vera: Može imati laksativna svojstva kada se uzima oralno, što kod nekih osoba izaziva grčeve i dijareju. Takođe, dugotrajna upotreba može da iritira creva i doprinese problemima s elektrolitima.
  2. Đumbir: U manjim dozama je bezbedan, ali preterivanje može dovesti do žgaravice, nadutosti, i problema s varenjem. Đumbir može delovati kao prirodni antikoagulans, pa se ne preporučuje osobama koje uzimaju lekove za razređivanje krvi.
  3. Ulje origana: Snažan antiseptik i antimikrobik, ali može izazvati iritaciju kože i sluzokože kada se koristi nerazblaženo. Kod oralne primene može iritirati želudac i biti toksično u visokim dozama. Trudnice i dojilje treba da ga koriste s oprezom ili ga izbegavaju.
  4. Kokosovo ulje: Iako se koristi kao hidratantno sredstvo, na koži može izazvati pojavu bubuljica kod osoba sa osetljivijom kožom. Kada se koristi u ishrani, sadrži zasićene masti koje, u većim količinama, mogu povećati nivo lošeg holesterola.
  5. Ženšen: Može izazvati nesanicu, anksioznost, glavobolju i povremeno probleme s probavom. Kod ljudi s visokim krvnim pritiskom ili kod onih koji uzimaju antikoagulante, treba biti posebno oprezan jer može povećati rizik od krvarenja.

Važno je da se biljni proizvodi koriste umereno i, ako je moguće, pod nadzorom lekara, posebno ako postoje već neki zdravstveni problemi ili se koriste lekovi.

Biljni preparati: O čemu sve treba da se raspitate pre njihove kupovine?