
20. mart - Nacionalni dan borbe protiv raka dojke
Rano otkrivanje spasava živote - mamografija kao ključ borbe protiv vodeće maligne bolesti kod žena
Rak dojke i dalje predstavlja vodeći uzrok obolevanja i umiranja od malignih bolesti kod žena u Srbiji i svetu. Upravo zbog toga se 20. mart obeležava kao Nacionalni dan borbe protiv raka dojke, sa ciljem da se podigne svest javnosti o rasprostranjenosti ove bolesti i značaju redovnih preventivnih pregleda.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije i Međunarodne agencije za istraživanje raka, u svetu je tokom 2022. godine registrovano oko 2.297.000 novoobolelih žena od karcinoma dojke, dok je više od pola miliona žena umrlo.
U Evropi je situacija takođe alarmantna - registrovano je više od pola miliona novoobolelih i približno 144.000 smrtnih slučajeva.
Srbija ne odstupa od svetskih trendova. Prema najnovijim podacima Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", u našoj zemlji je registrovano 4.447 novih slučajeva i 1.765 smrtnih ishoda od raka dojke.
Simptomi raka dojke koje, možda, ne znate
Ova maligna bolest predstavlja treći vodeći uzrok smrti kod žena starosti od 45 do 64 godine, odmah posle cerebrovaskularnih bolesti i ishemijske bolesti srca.
Zabrinjavajuća je činjenica da se rak dojke kod velikog broja žena u Srbiji otkriva kasno. Istraživanja pokazuju da je kod svega 28,4% žena dijagnostikovan tumor manji od 2 cm koji je lokalizovan na tkivu dojke. Kod gotovo polovine pacijentkinja, tumor je veći od 2 cm, često sa već postojećim metastazama, što značajno smanjuje šanse za uspešno lečenje.
Ipak, kada se otkrije na vreme, rak dojke je izlečiv u preko 90% slučajeva. Rano otkrivanje omogućava veće terapijske mogućnosti i efikasnije lečenje, što direktno utiče na kvalitet života obolelih žena.
Zaštita srca nakon raka dojke - Zdrava ishrana može biti ključ
U Srbiji se od 2012. godine sprovodi program organizovanog skrininga raka dojke, koji se trenutno realizuje u 35 opština, dok se u dodatnih 21 opština snimanje vrši mobilnim mamografom. Program uključuje i devet domova zdravlja sa teritorije Grada Beograda.
Organizovani skrining podrazumeva mamografske preglede za žene starosti od 50 do 69 godina na svake dve godine, što je u skladu sa preporukama Svetske zdravstvene organizacije. Cilj ovog programa je smanjenje smrtnosti i unapređenje kvaliteta života žena obolelih od raka dojke.
Stručnjaci poručuju da je važno da žene koje su napunile 50 godina obave svoju prvu mamografiju, dok bi svaka žena u ovoj starosnoj grupi trebalo da uradi mamografiju jednom u dve godine. Posebno se naglašava da žene koje imaju subjektivne tegobe poput bolova, nelagodnosti ili iscetka iz dojke, treba odmah da se obrate lekaru. Takođe, žene koje u porodičnoj istoriji imaju slučajeve raka dojke trebalo bi da započnu sa preventivnim pregledima već od 30. godine života.