filteri close
Objavljeno: 22.11.2024. Image source: Pexels
300x600

Novi metod lečenja precizno napada maligne ćelije i štedi zdravo tkivo

Karcinom prostate predstavlja ozbiljan zdravstveni problem u Srbiji, sa godišnjom smrtnošću od oko hiljadu ljudi.

Novembar se obeležava kao mesec koji podiže svest o karcinomima prostate i testisa. Ovaj tip karcinoma zauzima treće mesto po učestalosti kod muškaraca, odmah nakon karcinoma pluća i debelog creva.

Statistika pokazuje zabrinjavajuće podatke na svetskom nivou. Svaka tri minuta jedan muškarac dobije dijagnozu, dok svakih 13 minuta jedan izgubi život zbog ove bolesti. Uzroci još nisu poznati, ali rana detekcija ima ključnu ulogu u uspešnom lečenju.

Tumor markeri: Važan, ali ne i jedini korak ka dijagnozi

Dr Aida Afgan, specijalista nuklearne medicine, iznela je važne podatke u Jutarnjem programu:

"Veoma veliki broj muškaraca i u svetu boli od karcinoma prostate, samo što je smrtnost, čini mi se, u svetu značajno manja nego kod nas. Oko milion i po muškaraca u svetu oboli godišnje od karcinoma prostate, a umre nešto oko 400 hiljada. To je jako veliki broj. Kod nas je oko 3.100 muškaraca godišnje novodijagnostikovanih, a umre oko 1.000. Mislim da je to strašno visok procenat."

Prve dijagnoze se postavljaju kod urologa kroz biopsiju prostate. Novi metod dijagnostike i praćenja bolesti uključuje PET CT skener i detekciju PSMA.

Doktorka je objasnila:

"PSMA je jedan glikoprotein koji se nalazi na površini, na membrani ćelija isključivo karcinoma prostate, tako da se radiofarma koju mi ubrizgavamo pacijentu vezuje isključivo za maligne ćelije, odnosno za karcinom prostate, i omogućeva vizualizaciju."

Sjajne vesti iz Švedske: Pad učestalosti raka kože među mlađim odraslima

Zatim je dodala:

"Ova metoda je dobra za praćenje pacijenata, posebno onih koji su imali operaciju, zato što se sve maligne ćelije koje su najčešće, kada dođe do porasta PSA rasute već negde po organizmu, znači postoje tzv. sekundarni depoziti, da li su oni lokalno u karlici, ili su najčešće kod muškaraca u kostima, oni se na taj način vizualizuju i moguće je reagovati na vreme terapijski."

Nova metoda je posebno značajna jer omogućava precizno zračenje metastaza u maloj karlici preko sajber noža, što eliminiše potrebu za zračenjem cele karlice i čuva kvalitet života pacijenta.

Preporuke uključuju redovne kontrole PSA dva puta godišnje za muškarce preko 50 godina. Simptomi koji zahtevaju posetu urologu su: često mokrenje, hitna potreba za mokrenjem, slab mlaz pri mokrenju i pojava krvi u mokraći ili ejakulatu.

Zaista sjajne vesti: Počelo testiranje vakcine protiv raka pluća na pacijentima!

Dr Afgan je posebno istakla terapijske mogućnosti:

"U okviru nuklearne medicine postoji jako dobra terapija. Mi, kada dijagnostikujemo te promene, te sekundarne depozite, taj PSMA koji smo ubrizgali pacijentu se vezuje za mesta prisustva karcinoma, i u ovom slučaju to jedinjenje je obeleženo kao F18. Kada mi to isto jedinjenje obeležimo sa lutecijumom, koji je beta emiter i koji deluje na kratkoj razdaljini, znači veže se za tumor i deluje isključivo u tumoru, njegovo beta zračenje ubija te ćelije karcinoma prostate, i to je jedan od vrlo modernih, novih načina lečenja i zove se teranostika. Znači dijagnostika i teranostika je vrlo individualno, znači personalizovano lečenje."

Ova savremena terapija se primenjuje u Srbiji, a KC Kragujevac je prednjači u njenoj implementaciji već nekoliko godina. Naučnici u oblasti nuklearne medicine aktivno rade na razvoju novih radiofarmaka za različite vrste karcinoma.