Konačno je došlo vreme i za ovo: Kako da se pravilno zaštitite od sunca!
Sunce se vratilo i to vrlo žestoko, podsetimo se osnovnih pravila zaštite
Nakon dugotrajnih kiša i jesenjih temperatura, toliko dugo očekivano leto je konačno došlo.
I to kako.
U većem delu Srbije krajem ovog juna živa u termometru prešla je 30. podeok i počelo je kuvanje.
Naravno, mnogi su jedva dočekali sunce i potrčali mu u "zagrljaj". Iako je sunce neophodno da bismo živeli i donosi brojne prednosti, predugo izlaganje suncu može izazvati brojne, brojne probleme.
Ne samo da izgorite, već i dugoročnije.
Ipak, niste bespomoćni, ovo je 12 pravila za zaštitu kože od sunca!
1. Adekvatna odeća koja štiti od sunca
Kako biste zaštitili kožu od štetnih uticaja UV zraka preporučljivo je da u toplim letnjim danima nosite odeću koja pokriva veći deo kože, ali dozvoljava da se osećate lagodno. Lagano, ali gusto tkanje i materijali poput lana i pamuka dozvoljavaju koži da "diše", a ujedno sprečavaju da bude pod direktnim udarom sunca. A suva odeća štiti bolje nego mokra. I ne zaboravite na šešire i marame, jer tako štitite glavu, odnosno kosu, lice, uši i vrat, leđa, ali i dekolte.
2. Izbegavajte sunčanje kada je sunce u zenitu
Stručnjaci često skreću pažnju na to da je izlaganje sunčevim zracima leti najopasnije u periodu između 10 i 16 sati, kada su najjači. Izbegavajte, ako možete, da u tom periodu dana budete na suncu.
3. Korišćenje krema sa zaštitnim faktorom
Uvek koristite kreme koje imaju adekvatan zaštitni faktor! Na lice obavezno nanosite one koje imaju visok – 50, a ako ste naumili da uživate u plivanju, izaberite one kreme koje su vodootporne.
Umanjite stres hranom, OVO su najbolje namirnice za to
4. Kreme sa zaštitnim faktorom nanose se u debelom sloju
Naravno, ne mislimo da je potrebno da se belite, ali potrudite se da sloj kreme za sunčanje ne bude tanak, jer se tako njena zaštita smanjuje za čak 50 odsto.
5. Redovno nanosite kremu za sunčanje
To znači da je potrebno da se pridržavate pravila, odnosno da obratite pažnju na zaštitni faktor jer on predstavlja vreme tokom kojeg vas krema štiti od sunca. Primera radi, ukoliko koristite kremu za sunčanje sa zaštitinim faktorom 50, tada ju je potrebno nanositi na svakih 50 minuta do sat vremena kako bi ona adekvatno radila svoj posao. Svakako, pre izlaganja suncu, nanesite kremu 20 minuta do pola sata ranije, kako biste koži omogućili dovoljno vremena da je upije. Svako plivanje ili ulazak u vodu zahteva da nakon toga ponovo nanesete kremu za sunčanje.
6. Balzami za usne sa zaštitnim faktorom
Kao što brinete o koži, tako je i posebnu pažnju potrebno obratiti na zaštitu usana koje su veoma osetljive. Zato tokom leta birajte balzame na usne sa zaštitnim faktorom.
Zašto je SPANAĆ neverovatna superhrana za svaki dan
7. Hlad kao zaštita od sunca
Iako hlad zaista nudi određenu dozu zaštite od sunca, budite obazrivi. UV zraci odbijaju se o različite površine – pesak, sneg, beton pa smo i dalje izloženi njihovom uticaju. Kada ste pod suncobranom ili zaštitom krošnje drveća, ipak ne zaboravite da nanesete kremu sa zaštitnim faktorom.
8. Izbegavajte dugo sunčanje
Iako je dugo sunčanje posebno opasno za osobe svetle puti, ni oni sa tamnijim tenom ne bi trebalo da preteruju u tome. Ako baš ne možete da odolite da se prepustite sunčevim zracima, izlažite se postepeno.
9. Oblaci ne štite od uticaja sunca
Često se može čuti kako se tokom oblačnih dana možete duže sunčati. To nije tačno jer oblaci propuštaju UV zrake, te vam se može dogoditi da upravo tada izgorite.
Sve je zdravije, lepše i ukusnije uz divni NAR
10. Ako koristite lekove, proverite da li su fotoosetljivi
Neki od lekova mogu kožu učiniti dodatno osetljivom na sunce, čime se povećava rizik od pojave opekotina. Zato se pre izlaganja suncu posavetujte sa lekarom ili farmaceutom.
11. Zaštita kose od sunca
Danas su dostupni različiti sprejevi za kosu koji imaju zaštitni faktor, te je preporučljivo koristiti ih tokom sunčanja. Nakon toga, kosu dodatno nahranite posle pranja odgovarajućim balzamima.
12. Ishrana kao dodatna zaštita tokom leta
U periodu godine kada smo često izloženi suncu, u ishranu je poželjno uvesti hranu bogatu karotenoidima – koji pripremaju kožu za sunce, i vitaminom C – koji je štiti i pomaže joj pri regeneraciji.
Zato se preporučuje unos namirnica poput nara, šargarepe, paradajza, kurkume, semenki suncokreta i ribe, ali i dodatna konzumacija kalcijuma koji se naročito preporučuje osobama slonim alergijama.
Izvor: Medik, Divaclinic