Porodične rutine i rituali mogu poboljšati porodične odnose i zdravlje njenih članova
Analiza istraživanja porodičnih odnosa tokom poslednjih 50 godina otkriva da su porodične rutine i rituali moćni organizatori porodičnog života koji nude stabilnost tokom stresa i tranzicije.
Porodične rutine i rituali su povezani uz zadovoljstvom u braku, osećajem ličnog identiteta kod adolescenata, zdravljem dece, akademskim postignućimaa i jačaju porodične veze.
Zbog toga su važni za zdravlje i dobrobit današnjih porodica koje pokušavaju da odgovore na zauzete potrebe žongliranja poslom i domom.
Psiholozi su ovu analizu započeli razlikovanjem porodične rutine i porodičnog rituala. Rutine uključuju instrumentalnu komunikaciju koja prenosi informacije da je to ono što treba učiniti i uključuju trenutnu vremensku obavezu, tako da nakon što se akt završi, malo je, ako uopšte ima, naknadnog promišljanja.
Rituali, s druge strane, uključuju simboličku komunikaciju i prenose poruku da ovo smo mi kao grupu i pružaju kontinuitet u značenju kroz generacije. Takođe, često postoji emocionalni utisak kada pojedinac, kada je delo završeno, može da se ponovi u spomen da povrati neka pozitivna iskustva. Svaka rutina može postati ritual kada se pređe sa instrumentalnog na simbolički čin.
6 razloga zašto je porodica važna za sreću6 razloga zašto je porodica važna za sreću
Od 32 pregledane studije, jedna od najčešćih identifikovanih rutina bila je večera, zajedno sa spavanjem, poslovima i svakodnevnim aktivnostima poput razgovora telefonom ili posete rođacima. Porodični rituali koji su najčešće identifikovani bili su rođendani, Božić, porodična okupljanja, Uskrs, slave, sahrane i vikend aktivnosti.
Prema analizi, deca su zdravija i njihovo ponašanje je bolje regulisano kada u porodici postoje predvidljive rutine. Prema jednoj studiji, deca sa redovnim rutinama za spavanje lakše zaspe i ređe se bude tokom noći od dece sa manje redovnim rutinama. Redovne rutine u domaćinstvu, prema pregledu, skraćuju napade respiratornih infekcija kod novorođenčadi i poboljšavaju zdravlje dece predškolskog uzrasta. Druge studije su ispitivale da li su efekti redovnih rutina ograničeni na porodice sa dva roditelja. Pokazalo se da prisustvo porodičnih rutina može zapravo zaštititi decu od predloženih rizika povezanih sa odgajanjem u netradicionalnim porodicama.
Zdrave navike se stiču od malih nogu!
Veličina porodice utiče na neke rutine i rituale, posebno tokom obroka. U većim porodicama se uloga oca kao staratelja povećava kako bi pomogao, dok je majčina vodeća uloga manje u odnosu na onu koju imaju u manjim porodicama, pokazalo je jedno istraživanje. Ali u jednoroditeljskim porodicama ili u drugim situacijama kada je manje odraslih dostupno kao partneri u razgovoru, više vremena se troši na razgovor odraslog i deteta nego u dvojeroditeljskim porodicama slične veličine.
Uprkos ovim razlikama i vremenskim i radnim izazovima za organizovanje zajedničkih porodičnih obroka, autori kažu da studije pokazuju da ponavljajuća priroda porodičnog obroka omogućava porodicama da se bolje upoznaju, što može dovesti do boljeg roditeljstva, zdravije dece i poboljšanja performansi.
Da, svi se prejedamo kad jedemo u društvu porodice i prijatelja, dok se pred strancima suzdržavamo
Znamo da su porodice zauzete, ali takođe znamo da većina obroka traje samo oko 20 minuta. Tri ili četiri zajednička porodična obroka nedeljno su otprilike jedan sat a to je znatno manje vremena od nedeljnih televizijskih sportskih događaja ili filmova. Iako interventne studije još nisu sprovedene, postoji razlog da se veruje da redovni porodični obroci koji uključuju reaktivnu i sa poštovanjem usmerenu komunikaciju između članova, mogu doprineti koristi koju mogu imati svi koji sede za stolom.
Količina direktnog uticaja rutina i rituala na poboljšanje našeg života ostaje da utvrde neka buduća istraživanja. Verovatno je da su kompetentni roditelji efikasniji u stvaranju porodičnih rutina i da zadovoljavajuće rutine pružaju osećaj kompetentnosti. Takođe je moguće da porodice koje su u stanju da održavaju rutine i rituale čak i uoči razvoda mogu da se razlikuju po drugim karakteristikama, kao što su niži nivoi sukoba, koji mogu doprineti prilagođavanju deteta novonastaloj promeni.