filteri close
Objavljeno: 24.01.2024. Image source: Pixabay/Ri_Ya
300x600

Evo odgovora na ova pitanja

Kada lek deluje ispravno, poboljšava vaše zdravlje ili pomaže da se osećate bolje. Ali lek može izazvati probleme ako se ne meša dobro sa nečim drugim što unesete u svoje telo, kao što je drugi lek, određena hrana ili alkohol.

Kada se to desi, to se zove interakcija sa lekovima. To može učiniti da vaš lek prestane da deluje, postane manje efikasan ili prejak. To takođe može izazvati neželjene efekte.

Što više naučite o interakcijama lekova, to ćete bolje moći da ih izbegnete. Evo šta treba da znate.

Koje su 3 vrste interakcija sa lekovima?
Glavni tipovi su:

-Interakcija lek-lek 

Ovo je kada lek reaguje sa jednim ili više drugih lekova. Na primer, uzimanje leka protiv kašlja (antitusik) i leka koji će vam pomoći da zaspite (sedativa) može dovesti do toga da ova dva leka utiču jedan na drugog.

-Interakcija lek-hrana/piće 

Ovo je kada nešto što jedete ili pijete utiče na lek. Na primer, može biti opasno piti alkohol dok uzimate određene lekove. Neki vitamini i dijetetski suplementi takođe deluju sa lekovima.

Vodite računa koje lekove uzimate kad vozite!

-Interakcija lek-stanje

Ovo je kada imate zdravstveni problem zbog kojeg je rizično za vas da uzimate određene lekove. Na primer, ako imate stanje kao što je visok krvni pritisak, uzimanje dekongestiva za prehladu može još više povećati vaš krvni pritisak.

Koje lekove ne možete uzimati zajedno?
Postoji mnogo vrsta lekova koje ne bi trebalo da uzimate zajedno, ali generalno, nemojte uzimati kombinacije poput ovih:

Dva ili više lekova koji imaju zajednički aktivni sastojak. Možete imati neželjene efekte ili predoziranje. Aktivni sastojci su hemikalije u lekovima koji leče vaše stanje ili simptome. Uvek ih proverite na etiketi leka.

Lekovi za razređivanje krvi sa NSAIL. Vaše šanse za opasno krvarenje mogu porasti. NSAIL (nesteroidni antiinflamatorni lekovi) su lekovi za ublažavanje bolova poput ibuprofena . Ako uzimate lek za razređivanje krvi, zamolite svog lekara da vam predloži drugu vrstu lekova protiv bolova bez recepta i dozu koja je bezbednija za vas.

Tablete sa antihistaminicima. Uzimanje ovih zajedno može uzrokovati sporiju reakciju, što bi za vas učinilo opasnim da vozite ili radite sa teškim mašinama.

Koji su simptomi reakcije na lek?
Simptomi reakcije na lek mogu se mnogo razlikovati, u zavisnosti od lekova koje uzimate i načina na koji oni međusobno deluju. Ponekad možda čak i ne znate odmah da se interakcija dešava.

Ako primetite reakciju, obično će se osećati kao da se nešto od ovoga dešava:

-Imate više neželjenih reakcija na lek
-Čini se da vaš lek ne deluje dobro kao ranije
-Uopšteno govoreći, pozovite svog lekara ako imate neželjene efekte koji vas zabrinjavaju ili ako vam se čini da vaš lek ne deluje, posebno nakon što ste nedavno započeli ili promenili dozu leka.

*Važna napomena: pre upotrebe leka konsultujte se sa lekarom ili farmaceutom i obavezno pročitajte Uputstvo na kutiji za lek.

Koliko brufena dnevno sme da se pije?