Bolesti po sistemima organa
Koža
Nervni sistem
Digestivni sistem
Kosti, zglobovi i mišići
Čula
Endokrini sistem
Kardiovaskularni sistem
Imunosistem
Respiratorni sistem
Urinarni sistem
Reproduktivni sistem
Reprodukcija
Top 12 tema
- Dve menstruacije u jednom mesecu – ovo su mogući uzroci
- Evo kako da prepoznajte znakove skrivene DEPRESIJE
- TROMBOCITOPENIJA: Evo šta smanjen broj TROMBOCITA govori o vašem zdravlju
- Sušenje veša u stanu šteti zdravlju?
- Zagađenje vazduha može narušiti kvalitet sna
- 6 glavnih uzroka svetle boje stolice
- Zagađenje ubija, čak i kada je na preporučenom nivou?
- Meteoropatija - kako se nositi sa promenom vremena?
- Dojenje i antibiotici: Sve što treba da znate!
- 7 koraka ka transformaciji tela
- Vitamin D je važan ne samo za kosti, već i za mišiće, posebno kod starijih
- Volite čokoladu? Naravno - to je nasledno!
U kom uzrastu je najbolje da dete krene na sport?
Deca mogu početi da se bave sportom u različitim uzrastima, zavisno od vrste sporta i individualnih sposobnosti i interesa deteta. Ali treba uzeti u obzir i sledeće preporuke
Predškolski uzrast (3-5 godina): U ovom uzrastu deca mogu da se bave osnovnim fizičkim aktivnostima koje pomažu u razvoju motorike, koordinacije i socijalnih veština. To može uključivati igre na igralištu, plivanje, ples i jednostavne igre sa loptom.
Osnovna škola (6-9 godina): Deca mogu početi sa organizovanijim sportskim aktivnostima kao što su gimnastika, plivanje, fudbal, košarka, tenis i borilačke veštine. Fokus bi trebalo da bude na zabavi, učenju osnovnih veština i razvijanju ljubavi prema sportu.
Starija osnovna škola (10-12 godina): U ovom uzrastu deca mogu početi da se bave ozbiljnijim treninzima u sportovima koji ih interesuju. Oni već imaju razvijeniju fizičku kondiciju, koordinaciju i sposobnost da razumeju i prate pravila složenijih sportova.
Tinejdžerski uzrast (13+ godina): Deca mogu nastaviti sa sportom na višem nivou takmičenja. U ovom uzrastu mogu početi da se specijalizuju za određeni sport i učestvuju u lokalnim, regionalnim i nacionalnim takmičenjima.
Važno je napomenuti da je svaki dete jedinstveno i da neki mogu biti spremni da počnu ranije ili kasnije od ovih preporuka. Ključ je pronaći sport koji detetu donosi radost i zadovoljstvo, kao i osigurati da su aktivnosti prikladne za njegov razvojni nivo i interesovanja. Takođe, bitno je izbegavati preveliki pritisak i omogućiti detetu da uživa u fizičkim aktivnostima.