Impulsivnost – naučite kako da je prepoznate i kontrolišete
Ako često reagujete pre nego što dobro promislite, ako prekidate druge u razgovoru i teško izlazite na kraj sa nestrpljivošću, moguće je da imate problem sa impulsivnim ponašanjem.
Ovakvo ponašanje često se navodi kao karakteristika određenih tipova ličnosti, ali i kao simptom različitih oblika poremećaja ponašanja, između ostalih – i graničnog poremećaja ličnosti.
Impulsivno ponašanje najčešće je i društveno neprihvatljivo, često se graniči sa agresijom, te vas može dovesti u veliki broj neprijatnih situacija. Takve su, na primer – odbacivanje okoline, teškoće u održavanju stabilnih odnosa, problemi sa zakonom i slično.
Posledice sopstvene impulsivnosti osobe koje pate od ovog poremećaja obično vrlo teško proživljavaju, najčešće – opet – ponašajući se impulsivno i autodestruktivno.
Zbog toga nije retko da posežu za hranom, alkoholom, psihoaktivnim supstancama, da uleću u još žustrije konflikte, ili traže rešenje u ideji o samoubistvu.
Trebalo bi da znate neke od simptoma koji mogu ukazati na samoubistvo
Jedna od glavnih odlika impulsivnih osoba jesu nepredvidljivost, emocionalna nestabilnost, kao i teškoće u kontrolisanju i razumevanju sopstvenih emocija.
Istraživanja su otkrila da je impulsivnost povezana sa manjim nivoom dopamina, neurotransmitera koji je važan za normalno funkcioniranje organizma, za učenje, zadovoljstvo, kvalitetan san, sleđenje ciljeva i slično.
Takođe, istraživanja objavljena u časopisu Behaviour research and therapy pokazala su da postoji pozitivan odnos između nivoa testosterona kod muškaraca i impulsivnosti, kao i agresivnosti.
Kod žena, sa druge strane, impulsivnost se češće javlja kao jedan od problema ponašanja i kontrolisanja emocija koji se vezuje za depresiju, neuroze i slične problem.
Kako znati da vam se depresija vraća?
Impulsivno ponašanje prepoznaćete po sledećim obrascima:
- nepredvidljivost
- emocionalna nestabilnost,
- nemogućnost samokontrole
- neodgovornost
- agresivnost
- bezvoljnost
- nedostatak motivacije
- neorganizovanost
- egocentrizam
- teškoće u održavanju stabilnih odnosa
- problem sa zakonom
Impulzivnost je najčešće znak da osoba ima problema s nekim većim psihičkim smetnjama.
Ponekad se javlja kao odbrambeni mehanizam u odnosu na trauma koju je pojedinac mogao doživeti u sasvim ranom periodu života.
Impulsivno ponašanje može ukazvati i na problem poput asocijalnog poremećaja ličnosti, deficita pažnje, hiperaktivnog poremećaja, poremećaja raspoloženja, kao i šizofrenije.
ADHD – kako ishrana može pomoći?
Kako kontrolisati impulsivnost?
Problemom impulsivnog ponašanja najbolje se upravlja kada se otkrije u ranoj fazi – kod dece i adolescenata.
Kada je reč o odraslim osobama, najčešće se preporučuje da osoba potraži stručnu pomoć.
Kao najdelotvornija, za sada se pokazala kognitivno-bihevioralna terapija, kao i grupna terapija radi resocijalizacije, promena obrazaca ponašanja, prepoznavanja uzroka i okidača i učenja tehnika kontrolisanja emocija i ponašanja.
Kada je vreme da potražite pomoć psihoterapeuta?
Pored psihoterapije, koja je vodeći obrazac pomoći za ovu vrstu problema, u nekim slučajevima (kada je impulsivnost posledica ozbiljnijeg poremećaja) pribegava se i farmakoterapiji, to jest – terapiji lekovima.