Kako da ostanete motivisani uprkos preprekama na putu?
Ako vam je teško da ostanete motivisani na svom putu ka željenom cilju, obično postoje drugi prikriveni problemi koji vas izbacuju iz koloseka.
Potrebno je da se otkriju ti osnovni problemi, a za to je preporučljivo da ih sortirate na probleme koji se mogu pojaviti na početku, sredini i kraju ostvarivanja vaših planova.
Evo nekih od uobičajenih krivaca:
Početna faza: To nije vaša želja, već tuđa ideja
Ukoliko se od vas očekuje da obavite neki telefonski poziv a to bi radije izbegli, da prihvatite posao i projekat radi višeg cilja a ne vaših želja, ili da treba više da vežbate jer je to dobro za vaše zdravlje – odlaganje ili ne ispunjavanje ovih zadataka može prouzrokovati da se osećate krivim ili uznemirenim usled nedostatka motivacije za takve aktivnosti.
To je zato što motivacija ne dolazi od potreba, već od želje - tih instantnih reakcija, tog osećaja uzbuđenja.
Vaši ciljevi su nejasni
Razmišljate o izletu. Sjajno! Ali ako nemate jasnu destinaciju na umu, ili nikada ne krenete na put ili lutate unaokolo zbunjeno i izgubljeno.
Ponekad je i ovo lutanje deo procesa – vozite se okolo jer istražujete –korak ka određenom cilju. Spoznaja šta na kraju želite da pronađete, održava vas na pravom putu.
Gubite ciljeve iz vida
Povratak u školu je sredstvo ka započinjanja nove karijere. Razrešavanje sukoba ili odlasci u teretanu mogu biti sredstvo za postizanje zdravijih odnosa ili boljeg zdravlja. Ako izgubite iz vida krajnji cilj, koraci na tom putu mogu izgledati besmisleni i nepotrebni.
9 načina kako da ostanete motivisani da se hranite zdravo
Srednja faza: Ne očekujete zastoj motivacije
Imate jasan cilj i strastveni ste oko njegovog postizanja, ali onda počinjete da se gubite nakon nekoliko nedelja ili meseci. Ovde nailazimo na one ljude koji uplaćuju članarinu u teretani 1. januara, ali odustaju već nakon dva meseca, ili pisce koji ima punu fioku nedovršenih knjiga od pedesetak stranica.
Pad u motivaciji je normalan - adrenalin nestaje, srednja faza usporava vaš napredak. To je faza u kojoj treba da odlučite da li ovo što radite daje dobre rezultate ili imate bolju ideju.
Na kraju: Samokritika i odustajanje
Neki ljudi mogu da prođu sve faze i izazove ali da se odustanu pri samom kraju. Često se radi o njihovom “unutrašnjem glasu” koji im govori da to što rade nije dovoljno dobro, ili panici zbog reakcija drugih, ili su se jednostavno preforsirali pa izgoreli i odustali.
Saveti kako do cilja
Razmotrite ove obrasce: gde se najčešće zaustavljate? Šta te izbacuje iz koloseka? Pokušajte da rešite osnovni problem.
Počnite sa jasnim ciljem: Uverite se da to stvarno želite. Uradite proveru: da li biste želeli da to radite ako vas niko nije naterao ili ako niste bili plaćeni za to?
Imajte jasnu viziju: Fokusirajte se na krajnji cilj—da promenite svoj izgled umesto da sledite dijetu, da dovršite i pokušate da objavite taj roman, da vodite zdraviji način života.
5 odgovora koje treba da odgonetnete pre postavljanja svojih ciljeva
Razmislite sada o tome šta možete da uradite da nadoknadite pad motivacije, da dobijete podršku od prijatelja, podelite ono što treba da uradite na manje dnevne zadatke kako se ne biste osećali preopterećeno i obeshrabreno. Postavite tempo sa realnim rokovima da biste izbegli sagorevanje.
Ako znate da možete da budete preterano samokritični prema svom delu, tražite povratne informacije koje su vam potrebne od drugih da biste ostali na pravom putu ili da biste napumpali svoje samopuzdanje da iznesete svoja dostignuća.
Ostati motivisan nije povezano samo sa snagom volje, već u ključ u poznavanju vaših konkretnih izazova i posedovanju strategija za njihovo prevazilaženje. Naučivši da zaobiđete svoje slabosti, možete nadograđivati svoje jače strane.