filteri close
Objavljeno: 22.05.2020. Image source: rottonara/Pixabay
300x600

Ispitivanja pokazala da kovid-19 oštećuje različite organe u telu, neke čak i trajno.

Istraživački timovi iz Beča, Linca i Graca došli su do zaključka da obolenje kovid 19 ne izaziva samo jaku upalu pluća, već i plućnu emboliju, a oštećuje i druge organe - bubrege, jetru i pankreas, prenosi B92.

Do ovih zaključaka se došlo na osnovu prvih rezultata serije obdukcija izvedenih u okviru studije na Odeljenju patologije bolnice u Gracu.

Profesor patologije sa Univerziteta Johanes Kepler, Zigurd Laks, izjavio je da se ne radi o bolesti koja samo oštećuje pluća. Prema njegovim rečima, „oštećenja pluća najčešće jesu polazna tačka, ali posledice su često pojava tromba u plućnom krvotoku i oštećenje ostalih organa.”

Nauka tvrdi: Maske štite od virusa čak 60%

Plućna embolija, odnosno začepljenje plućnih arterija trombom, može na isti način kao infarkt ili srčani udar da izazove smrt. 

Kod infekcije koronavirusom dolazi do upale pluća koja izaziva reakciju manjih arterija koje posebno kod pacijenata sa prethodnim oboljenjima mogu da izazovu usporavanje plućnog krvotoka i da dovedu do pojave tromba u plućima. 

Time dolazi do ubrzanog otkazivanja funkcije pluća i plućnog krvotoka kao neposrednog uzroka smrti.

ANTI-KORONA PRAVILNIK za svako domaćinstvo

Ova bolest napada i druge organe kao što su bubrezi, jetra, pankreas, nadbubrežne žlezde i limfni sistem.

Mihael Trauner, profesor sa bečkog Medicinskog univerziteta rekao je da još uvek nije poznato da li će kod preživelih sa težim komplikacijama biti dugoročnih posledica na one organe koji su bili zahvaćeni bolešću. 

Izveštaji o pacijentima sa pretrpljenom trombozom u venama nogu, plućnom embolijom i moždanim udarom podržavaju činjenicu da povećana tendencija tromboze kod pacijenata može imati dalekosežne posledice.

Kako da sačuvate zdravlje jetre

Još uvek nije razjašnjena uloga lekova za razređivanje krvi u prevenciji pojave tromba. 

Da bi se razvile nove, efikasne terapije, biće potrebne naknadne studije o mehanizmima koji dovode do sklonosti ka trombozi.

Ova studija je izvršena u saradnji sa Medicinskim univerzitetima u Gracu i Beču i Univerzitetom Johanes Kepler u Lincu, a objavljena je u stručnom časopisu o internoj medicini Annals of Internal Medicine.

Rok trajanja pojedinih maski - svega 2 do 3 sata!

Izvor: B92, Medik