filteri close
Objavljeno: 16.12.2020. Image source: Pixabay/Talip Özer
300x600

Nikako se ne treba ustručavati da se potraži pomoć

Depresija je postala naša svakodnevnica, ne samo u zemlji, već i u celom svetu. Brojni su njeni uzroci, ali psihijatri kao glavni okidač navode stres.

Najbolja preventiva je - uredan život. Ukoliko do depresije dođe, nova istraživanja koja se poslednjih godina rade na genetskom nivou olakšaće lečenje.

Jedna od pet žena i jedan od deset muškaraca tokom života ima jednu depresivnu epizodu. Iako je prema rečima psihijatara slično i u Srbiji, precizne statistike nema. Podaci su okvirni, i govore da se broj onih koji pate od depresije kreće od 250.000 do 400.000 ljudi.

Stigma mentalnog zdravlja muškaraca: pitanje muškosti ili socijalno pitanje?

To nije jedini problem. U Srbiji sa depresijom, ruku pod ruku, ide stid. Za onog ko potraži stručnu pomoć, često se pogrešno misli da je "lud".

"Zbog još uvek važećeg tabua, stigmatizacije psihijatrijskih pacijenata i uopšte psihijatara, u Srbiji se ljudi kasno javljaju ili se uopšte ne javljaju. U praksi mi vidimo teške komplikacije depresija, a to su suicidalno ponašanje, neuspeli pokušaji i teže kliničke slike, kojima treba duže lečenje", objašnjava psihijatar Ivana Stašević Karličić, direktorka klinike "Dr Laza Lazarević".

Da to toga ne bi došlo – tugu, razdražljivost, nesanicu, gubitak apetita i gubitak interesovanja koji traju duže od dve nedelje – ne ignorišite. Naročito kada se zna da su okidači depresije gotovo svuda oko nas.

Pravilno disanje je zdravije od uzimanja tableta za smirenje

"Vodeći uzrok depresije je stres, upravo nemogućnost jedne individue da odgovori na povišene zahteve spoljne okoline. Takođe, povišeni faktori rizika su nezaposlenost, niži socijalni status i ženski pol", dodaje Ivana Stašević Karličić.

Moderno doba donelo je stres, ali i nova otkrića na polju bolesti duše. Ta otkrića su usmerena na to da se uzroci depresije traže u genetici, ali se i dalje rade istraživanja.

"Imaju zadatak da pronađu nekakve biomarkere kod pacijenata koji mogu da ukažu da će on dobro odgovoriti na terapiju koja mu je prva prepisana. To je za depresiju vrlo važno, jer je potrebno minimum tri nedelje da se pokažu prvi efekti terapije", ukazuje dr Vesna Pešić sa Farmaceutskog fakulteta u Beogradu.

Razotkrivamo mitove: Najčešće zablude o mentalnom zdravlju

Lekovi i razgovor učinili su depresiju izlečivom ili dobro kontrolisanom bolešću. Važno je samo da ne patite u tišini, već da potražite pomoć.

Dug je spisak poznatih, koji su patili od depresije - Van Gog, Isak Njutn, Betoven, Linkoln, Čerčil... Na spisku poznatih su i oni koje danas gledamo na naslovnim stranicama, u filmovima, na dodeli Oskara, a koji su priznali da imaju problem - Al Paćino, Gvinet Paltrou, Ketrin Zita Džouns, Kajli Minog... Nije neobično, a ni tragično ako je imate i vi.