filteri close
Objavljeno: 03.02.2021. Image source: Pixabay/Engin Akyurt
300x600

Nije stanje koje ode samo od sebe

Ako se budite umorni, čak i ako legnete rano i ako vam ne pomaže ni popodnevna dremka ili nekoliko dana odmora, onda je vaš umor postao hroničan i morate mu pristupiti ozbiljno.

Jer, ako mu se na vreme i pravilno ne posvetite, i posledice mogu da budu ozbiljne.

Svako jutro se budite iscrpljeni i bezvoljni. Teško se koncentrišete na dnevne obaveze, niste u stanju da uživate u slobodnom vremenu. Sve vas zamara, a ne znate razlog. Ako mislite da su jedini uzrok zgusnuti raspored i obaveze, grešite.

Noćni rad UBIJA? Pritisak, srce, pojava tumora - strašne posledica rada noću

Reč je o narušenom imunosistemu, tako da ne pomaže ni onaj čuveni lek – "naspavaću se i sve će biti mnogo bolje".

"Hronični zamor je težak poremećaj zdravlja. Dijagnoza se postavlja tako da taj zamor mora da traje najmanje šest meseci, da ne nastaje isprovociran fizičkim ili psihičkim naporom, kao i da se ne smanjuje psihičkim ili fizičkim odmorom", kaže doktor Milan Popović za RTS.

Doktorka Ivana Stašević Karličić, psihijatar na Klinici za psihijatrijske bolesti "Doktor Laza Lazarević", kaže da hronični umor može da bude odgovor organizma na kontinuirani stres, preterane fizičke i psihičke napore, ali i kao posledica nekog telesnog oboljenja.

Nismo napravljeni za rad po smenama, moramo posebno voditi računa o tome kako spavamo

Hronični umor ima i svoje verne pratioce.

"Uvećane limfne žlezde, temperatura, bol u grlu, bolovi u mišićima i zglobovima", navodi Popović.

Ukoliko ste prepoznali neke od ovih simptoma kod sebe, obratite se lekaru. On će vas uputiti na pravu adresu.

"Lekar će sprovesti psihoterapiju, koja podrazumeva individualni pristup i naučiće vas kako da se izborite sa stresom i kako da promenite način života", ističe doktor Popović.

ISTRAŽIVANJE: Kako pun mesec utiče na vaš san?

Iako često mislimo da je najdelotvorniji odmor ležanje, gledanje televizije, igranje igrica – on to nije. Probajte sa aktivnijim odmorom, poput šetnje, džoginga, teretane. Promenite i ishranu.

"Zelena salata i svež kupus su odlične namirnice u prevenciji umora. Ujutru lagani doručak – musli sa suvim voćem, koji će dati energiju i sprečiti umor, koji nas budi svako jutro", kaže Veroslava Stanković, specijalista ishrane zdravih i bolesnih ljudi.

Pokušajte da ne nosite posao kući. Onoga trenutka kada odete sa posla – okrenite se porodici, prijateljima, sportu, hobiju. Od svog doma napravite mesto bez tenzije i stresa. To nije jednostavno, ali ni nagrada nije mala. Budićete se dobro raspoloženi i odmorni.

Izvor: Medik, RTS