Ovo su najčešći simptomi mentalne i emocionalne iscrpljenosti
Prepoznajte ih i reagujte na vreme.
Svakodnevni stres ne možete u potpunosti izbeći. Pitanje je – na koji se način nosite sa njim.
Postoji određena predisponiranost, u odnosu na urođeni nivo serotonina, koja ljude lakše izlaže depresivnim stanjima, ili ih od njih čuva.
Ipak, dugoročna emocionalna i mentalna iscrpljenost, ukoliko se na nju ne reaguje, može dovesti do ozbiljnih depresivnih raspoloženja i reakcija.
Ovo su simptomi koje svako treba da poznaje, kako bi na vreme reagovao na sopstvene probleme, ili probleme nekoga u svojoj okolini:
1. RAZDRAŽLJIVOST
U situacijama kada osoba ima utisak da ne može da se nosi sa nekim od problema, svaka, čak i najmanja neprijatnost, može biti kap u prepunoj čaši, te je razdražljivost najčešća reakcija u ovakvim okolnostima.
Čest uzrok jeste i stalno vraćanje misli na određenu, doživljenu ili zamišljenu neprijatnost. Kontinuirana borba sa ovakvim mislima ili emocijama uzrokuje intenzivnu iscrpljenost nervnog sistema.
Preopterećenost i preplavljenost problemima i razdražujućim mislima čini da osobe gube strpljenje, te da male stvari deluju kao velike, a velike – kao nerešive.
2. NEDOSTATAK MOTIVACIJE
Mentalna iscrpljenost najčešći je uzrok gubitka motivacije. U ovakvim slučajevima događa se da osoba odlaže ili izbegava aktivnosti koje su je ranije uzbuđivale, čime zapravo nesvesno želi da smanji pritisak, pa čak i snagu pozitivnih emocija, jer se više ne oseća spremno da ih podnese.
3. PROBLEMI SA SPAVANJEM
U odnosu na san, postoje dva tipa simptoma mentalne i emocionalne iscrpljenosti – preterana potreba za snom i insomnija.
Ovakvi poremećaji sna mogu biti i rezulatat sezonskih promena, ili nekih trenutnih problema, te je važno pratiti njihovo trajanje, razvoj i odnos prema drugim navedenim simptomima.
4. POREMEĆAJ APETITA
Ako je u telu prisutan hormonski disbalans, to često može dovesti do gubitka apetita.
Sa druge strane, mentalna i emocionalna iscrpljenost onemogućavaju osobu da posveti vreme i strpljenje razmišljanju o pravilnoj ishrani i procesima samodiscipline, pa ona često poseže za brzom hranom, ili velikim količinama omiljene, često nezdrave hrane, kako bi u trenutku osetila kakvo-takvo olakšanje.
5. SUŽEN FOKUS I INTROSPEKCIJA
Ljudi koji su emotivno i mentalno iscrpljeni često gube iz vida širu sliku, zaboravljaju na svoju okolinu, i fokusiraju se na ono što ih muči i što se dešava u njima.
Sve što se dešava dovode u vezu sa sobom, i često počinju da izbegavaju druge ljude, videći društvenu interakciju kao još jedan od tereta koji će doprineti njihovom stresu.
Kako se ODMORITI?
Vežbanje i meditacija odlični su tretmani u ovakvim situacijama, uprkos padu motivacije za bilo koji vid samopomoći.
Razgovor takođe pomaže da se problemi ospolje, sagledaju u širem kontekstu i uvidi koliko su, zapravo, mali, često – konstruisani, i gotovo uvek – rešivi.