Čak i kratka šetnja nakon jela može poboljšati zdravlje vašeg srca
Nova istraživanja pokazuju da izdvajanje vremena za čak nekoliko minuta kretanja tokom dana može imati ogromne zdravstvene koristi.
Nakon što jedemo, digestivni sistem pretvara ugljene hidrate u glukozu (šećer u krvi) koju organizam koristi za energiju. Sve što ne upotrebimo odmah, čuva se u našim ćelijama za kasnije. Insulin je hormon koji proizvodi pankreas koji pomaže u kontroli šećera u krvi. Međutim, ako naše ćelije ne reaguju pravilno na insulin, šećer će nastaviti da cirkuliše kroz krvotok, što će dovesti do visokog šećera u krvi. I što više jedemo i dobijamo na težini, naše telo postaje manje osetljivo na insulin, što može dovesti do dijabetesa tipa 2.
Novi pregled naučnih istraživanja je pratio efekte sedenja u odnosu na stajanje ili hodanje nakon obroka, otkrivajući da čak i samo nekoliko minuta stajanja ili hodanja može značajno poboljšati nivo šećera u krvi i smanjiti rizik od tipa 2. dijabetesa i srčanih problema.
Kontrolisanje nivoa šećera u krvi nakon obroka
Pregled je analizirao sedam studija koje su posmatrale efekte stajanja ili laganog hodanja tokom celog dana, u poređenju sa sedećim načinom života. Otkrili su da čak i samo dva do pet minuta lagane fizičke aktivnosti nakon obroka može smanjiti nivo šećera u krvi i insulina.
6 ranih znakova da vam se prikrada dijabetes
Nivo glukoze u krvi dostiže vrhunac oko 60-90 minuta nakon obroka, tako da su oni učesnici koji su ustali u ovom vremenskom okviru, čak i na samo nekoliko minuta, imali poboljšane nivoe šećera u krvi. Oni koji su išli u kratku šetnju nakon obroka imali su i poboljšan nivo šećera u krvi i nivo insulina. Ustajanje da prošetate kancelarijom ili obavite nekoliko minuta kućnih poslova nakon obroka moglo bi biti dovoljno da angažujete mišiće i potrošite dodatnu glukozu, što može pomoći u sprečavanju dijabetesa i kardiovaskularnih problema.
Iako postepena promena u načinu života možda ne izgleda monumentalna, ove postepene aktivnosti dovode do boljeg opšteg zdravlja.