Da li je i kada čokolada zdrava? Koliko čokolade je nezdravo?
Pogađate i sami koja je čokolada zdravija
Uprkos činjenici da su neke vrste tamne čokolade bogatije antioksidantima nego bobičasto voće poznato po visokom sadržaju tih korisnih materija, stručnjaci ističu da postoje ograničenja.
Za razliku od svežeg voća, čokolada u nekim slučajevima neće imati pozitivan uticaj na zdravlje ukoliko količina premaši 30 grama.
Čokoladu lekovitom čine antioksidansi flavanoli, koji joj daju gorčinu, a da bi je učinili ukusnijom mnogi proizvođači izdvajaju tu materiju i najčešće to ne ističu u deklaraciji, zbog čega treba birati što tamniju i gorču.
Ovo su najzdravija ulja za pripremu hrane
Bela čokolada ima zanemarljivu količinu flavanola, i nema lekovita svojstva kao crna, koja je bogata antioksidansima.
Poznato je da čokolada sa visokim sadržajem kakaoa blagotvorno utiče na zdravlje, ali je tim istraživača došao do sasvim novog otkrića - da su neke vrste tamne čokolade bogatije antioksidansima čak i od soka od borovnice, kupine ili nara i da shodno tome pozitivnije utiču na zdravlje.
Ove dobre vesti odnose se samo na kakao i tamne čokolade, dok mlečna čokolada ima negativan uticaj na zdravlje, jer se u nju dodaju mleko, šećer i razni aditivi, koji poništavaju pozitivne efekte.
Imate aktivnu bešiku? Hrana vam može pomoći
Studija je obavljena je na 19.300 ljudi, i pokazala je da su oni koji su jeli najviše crnu čokoladu imali niži krvni pritisak i bili izloženi manjem riziku od šloga i infarkta u narednih 10 godina.
Istraživački tim navodi da je zbunjujuće u ovom istraživanju to što je razlika u konzumiranju čokolade između onih koji su je najviše i onih koji su je najmanje jeli bila svega oko šest grama.
Oni su proučili medicinsku literaturu, tražeći studije koje su ispitivale kako kakao utiče na masnoću u krvi i utvrdili su da ih ima svega osam i da je njima obuhvaćeno tek 215 osoba.
Doručkujte obilno da biste posle bili manje gladni - da li je baš tako?
Na osnovu analize rezultata ovih studija ispostavilo se da konzumiranje kakaoa smanjuje nivo lošeg, odnosno LDL holesterola, kao i da u istoj meri snižava i nivo ukupnog holesterola.
Osim toga, ispostavilo se da je nivo masnoća u krvi snižen samo kod osoba koje konzumiraju male količine kakaoa, u kojima ima ne više od 260 miligrama polifenola, dok kod osoba koje unose veće količine kakaoa, efekat snižavanja masnoća u krvi izostaje.
Polifenoli su antioksidantna jedinjenja, koja se nalaze u voću, povrću, čokoladi i crnom vinu. Tridesetak grama čokolade ima 300 miligrama polifenola.
ZDRAV RUČAK: Pljeskavice od piletine i povrća
Rezultati studije takođe pokazuju da zdrave osobe nemaju nikakav boljitak od konzumiranja kakaoa, već samo oni kod kojih su već prisutni faktori rizika srčanih oboljenja, poput dijabetesa.
Jedan od zaključaka do kojih je došao istraživački tim jeste da bi buduća istraživanja dejstva čokolade na zdravlje trebalo da se rigorozno pridržavaju metoda slučajnog uzorka, analiziraju odstupanja u zavisnosti od količine unete poslastice, kao i da duže traju, jer bi tek tada mogle da se razreše dileme oko korisnosti čokolade za zdravlje.