filteri close
Objavljeno: 04.03.2020. Image source: Pixabay/Free-Photos
300x600

Ovo povrće je jako dobro za organizam, a dostupno je praktično tokom cele godine

Znate i sami osnove zdrave ishrane: raznovrsno, umereno i jedite povrće.

Jedno povrća koje nam je stalno dostupno, sveže, smrznuto ili sušeno jeste grašak.

Pored brojnih korisnih sastojaka i dobrih stvari koje donosi našem organizmu, grašak naše kosti čini snažnijim i zdravijim, što sprečava nastanak osteoporoze.

Mahuarke su biljke koje, kao što im ime kaže, plod drže u mahuni. Kikiriki, pasulj, boranija, grašak, soja, sočivo, bob, leblebija, predstavnici su ove vrste biljaka koji se najviše koriste u ishrani ljudi.

Zašto su URME voće života

Jedna od retkih mahunarki koja se kuva kao povrće - svež grašak - dostupan je od proleća pa sve do kasne jeseni, a u preostalom delu godine, ova namirnica često je na trpezama zahvaljujući tehnologiji zamrzavanja ili sušenja.

Grašak je odličan saveznik u borbi protiv bolesti jer je prepun hranljivih i vrednih materija. Predstavlja izvor značajnih količina čak osam vitamina, sedam minerala, ali i vlakana i proteina.

Odličan trik u promociji zdrave hrane

Osim toga što se od njega može spraviti više veoma ukusnih jela, u grašku ima više materija korisnih za održavanje zdravlja kostiju. Bogat je izvor vitamina K, od kojeg deo ljudski organizam pretvara u vitamin K2, koji opet aktivira osteokalcin - jedan od osnovnih proteina kostiju.

Uz pomoć ovog nekolagenskog proteina molekuli kalcijuma ostaju u unutrašnjosti kosti. Zbog toga je nivo vitamina K2 veoma važan i bez njega je ugrožena mineralizacija kostiju.

10 osnovnih načela intuitivne ishrane

Budući da je grašak odličan izvor folne kiseline i vitamna B6 koji utiču na smanjenje nivoa homocisteina, supstance koja nastaje u procesu metabolizma, a ugrožava normalno povezivanje kolagena i strukturu kosti, te stvara uslove za nastanak osteoporoze.

Zato stručnjaci preporučuju da bi trebalo da se na trpezi nađe u proseku makar jednom nedeljno tokom sezone.

Ne postoji univerzalna dijeta za mršanje, ali postoje univerzalno dobri saveti

Rezultati jedne studije pokazali su da je kod žena u periodu nakon menopauze kod kojih nije zabeležen manjak folne kiseline, nivo homocisteina moguće smanjiti jednostavnim unosom namirnica bogatih ovom važnom kiselinom.