Može li pilula zameniti vežbanje?
Nove supstance imitiraju efekte treninga, ali mogu li zaista pružiti sve benefite fizičke aktivnosti?
U poslednje vreme se sve više govori o supstancama koje navodno "mogu učiniti odlazak u teretanu nepotrebnim". Nedavno su istraživači sa Univerziteta Arhus u Danskoj objavili da lek nazvan LaKe može "dovesti telo u metaboličko stanje koje odgovara trčanju 10 km velikom brzinom na prazan stomak".
Ali, da li ove tvrdnje zaista imaju čvrstu osnovu?
Lekovi poput LaKe-a nazivaju se "mimetici" jer im je osnovna funkcija da imitiraju biološke efekte vežbanja bez potrebe za fizičkim naporom. Ideja nije nova – još 2008. godine Salk Institut u San Dijegu predstavio je lek GW501516 (poznat i kao 516), koji aktivira gene odgovorne za sagorevanje masti umesto šećera.
Video vodič: Kratko dinamičko zagrevanje za bolji trening i manje povreda
Ovo je omogućilo eksperimentalnim miševima da trče duže i ostanu mršaviji. Kasniji testovi su pokazali zapanjujuće razlike između miševa – onaj koji je primao 516 pokazao je značajno veću izdržljivost u poređenju sa kontrolnom grupom. Ipak, ovaj lek se ubrzo našao na crnoj listi kao zabranjeni doping agens poznat pod imenom Endurabol zbog potencijalnih zdravstvenih rizika.
Slični lekovi nastavljeni su da se razvijaju. Compound 14, predstavljen 2015. godine, prvobitno je osmišljen za lečenje drugih bolesti, ali je pokazao potencijal za smanjenje nivoa glukoze i gubitak težine kod miševa.
Sličan istraživački rad uključuje i Lac-Phe, hemikaliju koja se prirodno stvara tokom treninga snage, kao i molekul SLU-PP-332, koji povećava metabolizam i izdržljivost kod miševa.
Saveti za početnike u trčanju
Iako je LaKe trenutno u ranoj fazi istraživanja, rezultati ukazuju na mogućnost postizanja efekata sličnih intenzivnom treningu – privremenim porastom laktata u telu i povećanjem beta-hidroksibutirata (BHB), što su tipični odgovori na trening na prazan stomak. Dugoročno, ovakve promene mogu pomoći u smanjenju rizika od srčanih bolesti, dijabetesa tipa 2 i gojaznosti.
Međutim, važno je naglasiti da vežbanje nije samo fizička aktivnost – ono utiče na svaki deo tela, uključujući kosti, mozak, raspoloženje i mnoge druge funkcije. Iako pilule možda mogu imitirati određene biološke efekte, teško je u potpunosti zameniti psihološke i društvene aspekte vežbanja.
Šetnja ili nekoliko čučnjeva još uvek ostaju jednostavan i efikasan način za postizanje dobrog zdravlja, a pilule će verovatno najviše koristiti ljudima koji zbog starosti, bolesti ili povreda nisu u stanju da vežbaju.
12 razloga da počnete da vežbate već danas
Dok čekamo na budućnost gde će se vežbanje možda svoditi na uzimanje tablete, za većinu nas najbolja opcija ostaje jednostavno ustati i pokrenuti se.